Na czym polega kolokacja serwerów?

Każda firma dysponująca własnym serwerem powinna w najwyższej mierze dbać o jego bezpieczeństwo i bezawaryjność działania. Serwer musi znajdować się w odpowiednim pomieszczeniu – serwerowni, w której będą panowały odpowiednie warunki termiczne i wilgotnościowe. Często utrzymanie serwerowni jest zadaniem kosztownym i trudnym, dlatego warto zdecydować się na usługę kolokacji serwerów. Na czym to polega?

Popularna usługa

Kolokacja serwera polega na przekazaniu opieki nad serwerem lub grupą serwerów wyspecjalizowanym do tego firmom. Sprint Data Center – kolokacja serwerów w ich wykonaniu może okazać się skuteczną usługą. Dzięki skorzystaniu z niej, właściciel serwera może zapewnić sobie skuteczną jego obsługę, prawidłowe działanie hostingu oraz wsparcie techniczne ze strony wykwalifikowanych pracowników.

W zależności od wybranej opcji usługi kolokacji, można zapewnić sobie różne pakiety bezpieczeństwa. Przede wszystkim, serwer użytkownika znajdzie się w solidnej szafie o odpowiednich wymiarach i zabezpieczeniach przed dostępem osób niepowołanych. Dużym zagrożeniem dla pracy serwerów są spadki mocy lub nagłe awarie pozbawiające je prądu.  Przy kolokacji serwerów takim sytuacjom zapobiega się dzięki gwarantowanemu dwutorowemu zasilaniu oraz zasilaniu awaryjnemu UPS i z użyciem agregatu prądotwórczego.

Zlecając kolokację serwera firma podejmuje się jego całodobowej ochrony, wsparcia technicznego i monitorowania serwerowni w trybie wewnętrznym i zewnętrznym. W pomieszczeniu, w którym znajdują się docelowo serwery instalowana jest klimatyzacja precyzyjna. Dzięki temu urządzenia pracują w optymalnych warunkach otoczenia.

Jak wybrać usługę kolokacji serwera?

Chcąc przekazać wyspecjalizowanej firmie pieczę nad serwerem lub serwerami firmowymi należy sprawdzić, czy wybrany usługodawca dysponuje odpowiednimi warunkami do przechowywania i działania serwerów. Serwerownia oddawana do dyspozycji klientów powinna być zaprojektowana zgodnie z najnowszymi technologiami, dzięki czemu zagwarantowane zostaje klientom minimalizowanie ryzyka wystąpienia ewentualnej awarii. Firma podejmująca się kolokacji powinna udostępniać klientom pomoc techniczną, najlepiej w  trybie ciągłym – przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku. Zespół techniczny takiej firmy musi gwarantować natychmiastową reakcję na problemy pojawiające się w toku użytkowania serwerów znajdujących się w oddanej do użytku klientów serwerowni.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz