Na czym polega dieta ketogeniczna – co jeść a czego unikać?

pexels-photo-349608Dieta ketogeniczna to jedna z diet wysokotłuszczowych i niskowęglowodanowych oraz najbardziej restrykcyjna spośród oferowanych przez catering dietetyczny Kuźnia Zdrowia.

Dieta ketogeniczna to jedna z diet wysokotłuszczowych i niskowęglowodanowych oraz najbardziej restrykcyjna spośród oferowanych przez catering dietetyczny Kuźnia Zdrowia. Powstała z myślą o osobach, których organizm potrzebuje totalnej regeneracji, które chcą poprawić stan swojego zdrowia i samopoczucia, a przede wszystkim pozbyć się zbędnych pokładów tkanki tłuszczowej. Jednak, aby było to możliwe konieczne jest posiadanie wiedzy na temat produktów dozwolonych i zabronionych, a także ustalenie dokładnego dziennego jadłospisu bazującego na kluczowych składnikach.

Najważniejsze w diecie ketogenicznej

Radykalna dieta białkowo-tłuszczowa przede wszystkim zakłada redukcję węglowodanów do minimum, a w zamian spożywania dużych ilości wysokiej jakości tłuszczów, zarówno nasyconych, jak i jedno- oraz wielonienasyconych. Ich stosunek powinien wynosić 1:1:1, co przekłada się na aż 80-90% ich udziału w diecie. Pozostałe procenty to białko i węglowodany.

Cel restrykcyjnej diety wysokotłuszczowej

Dieta ketogeniczna, która składa się niemal wyłącznie z tłuszczów nasyconych i nienasyconych, wprowadzająca absolutny zakaz podjadania między czterema, jasno ustalonymi posiłkami w ciągu dnia ma jeden, podstawowy cel. Jak podaje www.kuźnia-zdrowia.pl jest nim nauczenie organizmu korzystania ze zgromadzonych kwasów tłuszczowych, jako głównego źródła energii. Poza tym chodzi o ustabilizowanie poziomu insuliny, a w ostateczności zredukowania zapasowej tkanki tłuszczowej, poprzez jej rozpad i wytworzenie ciał ketonowych.

Najlepsze źródła tłuszczów

W dobrze zbilansowanej diecie ketogenicznej wszystkie tłuszcze powinny pochodzić z wysokiej jakości produktów. A zatem nie ma ona nic wspólnego z objadaniem się tłustymi kiełbasami czy smażonym kotletami w panierce. Źródłem tłuszczów nasyconych przede wszystkim są tłuszcze zwierzęce (np. golonka, boczek, udka z kurczaka, smalec, stek wołowy), olej kokosowy, nabiał itp. Z kolei tłuszcze jednonienasycone należy czerpać z oliwy z oliwek i orzechów, zaś tłuszcze wielonienasycone z ryb, jaj, suplementacji kwasu omega-3, oleju lnianego, siemienia lnianego, awokado, a także nasion chia i ziaren sezamu.

Kuźnia Zdrowia
Artykuł przygotowany przez Kuźnia Zdrowia – Catering dietetyczny specjalizującej się w przygotowywaniu posiłków dietetycznych.

Polecane artykuły