Moda plus size na fali popularności

Na wybiegach największych domów mody w Paryżu czy w Nowym Jorku najczęściej można zobaczyć bardzo szczupłe, żeby nie powiedzieć chude modelki, które prezentują najnowsze kolekcje znanych projektantów. Równolegle do mody w klasycznym tego słowa znaczeniu rozwija się biznes moda plus size, przeznaczony dla kobiet o pełnych kształtach. Czy ma on rację bytu?

Prawdziwa kobieta ma ciało

Przeciwniczki super szczupłych modelek na wybiegach podkreślają, że przeciętna kobieta tak nie wygląda i projektant powinien brać to pod uwagę przygotowując swoją kolekcję. Kobieta ma ciało – biodra, biust, niekoniecznie płaski brzuch i szczupłe uda. Krągłości w ostatnich latach znów wracają do łask, a sylwetka płaskiej modelki przestaje być jedynym, powszechnie obowiązującym kanonem piękna. To wszystko cieszy same kobiety, które nie muszą już ślepo podążać za ideałami lansowanymi przez tabloidy czy serwisy internetowe. Mogą być po prostu sobą, ale ubierać się zgodnie z najnowszymi trendami w modzie.

Moda plus size, czyli w rozmiarze XL lub wyższym, święci triumfy. Sklepy oferujące takie ubrania, np. sklep Karko w sieci internetowej, nie narzekają na brak klientów. Jest wręcz przeciwnie. Zapełniają lukę, jaka była utrwalana latami, kiedy panie w większym rozmiarze niż S czy M nie mogły sobie pozwolić na luksus noszenia modnych rzeczy.

Rynek ubrań dla puszystych pań w Polsce i na świecie

Szacuje się, że rynek mody plus size w samych Stanach Zjednoczonych może być wart nawet 17,5 mld dolarów. Za oceanem szyte są dedykowane puszystym paniom kolekcje ubrań, w rozmiarze 42 i większym. Marki modowe interesują się tą grupą docelową, ponieważ jest ona bardzo liczna.

W Polsce sytuacja nie przedstawia się już tak dobrze – ciężko jest tak naprawdę kupić dobrze uszyte i modne ubrania w dużym rozmiarze. Wyjątkiem od reguły są takie sklepy jak Karko, które oferują sukienki, tuniki, płaszcze czy nawet kombinezony, w których każda kobieta nosząca rozmiar XL lub większy może poczuć się wyjątkowa.

We współczesnej branży modowej liczy się różnorodność i oryginalność. Coraz więcej projektantów i producentów ubrań damskich przekonuje się co do tego, że musi oferować swoje produkty szerokiej klienteli, która ma różną figurę. Część pań walczy z nadprogramowymi kilogramami, a inne są dumne z tego, że mają krągłości. Dla tych kobiet także warto szyć piękne ubrania, ponieważ sprzedadzą się one niemalże na przysłowiowym pniu.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz