Mobilne ciśnieniomierze – międzynarodowy test łatwości użycia 2013

UX Alliance, międzynarodowe stowarzyszenie firm zajmujących realizacją projektów z dziedziny tworzenia pozytywnego User Experience, postanowiło przetestować mobilne ciśnieniomierze. W teście wzięli udział polscy eksperci z agencji Symetria.

testowanie ciśnieniomierza

testowanie ciśnieniomierza

Rynek urządzeń medycznych stale się rozwija, a stosowane rozwiązania są coraz bardziej zaawansowane technologicznie. W ostatnim czasie dużą popularność zdobyły „mobilne ciśnieniomierze”, które podłącza się bezpośrednio do smartfona, a ich praca jest regulowana poprzez aplikację mobilną. Z racji tego, że intuicyjność nauki i łatwość użycia warunkują sukces rynkowy takich urządzeń, eksperci UX Alliance z 17 krajów postanowili je przetestować. W trakcie badań zwracano uwagę przede wszystkim na proces zakupowy, pierwsze wrażenia oraz codzienne użytkowanie.

„Mobilne ciśnieniomierze – międzynarodowy test łatwości użycia 2013” to jeden z pierwszych tego typu testów na świecie. W trakcie badań Polskę reprezentowała poznańska agencja Symetria, która jest członkiem UX Alliance od 2009 r. i regularnie bierze udział w projektach przeprowadzanych przez stowarzyszenie.

Większość użytkowników pozytywnie oceniało „mobilne ciśnieniomierze”, zarówno pod kątem produktu, jak i opakowania (tzw. out-of-box experience ma w niektórych krajach duże znaczenie). Z drugiej strony, zespoły badawcze wykazały zdecydowane braki w instrukcji obsługi (niedostateczne opisy w poszczególnych językach), niejasny sposób zasilania urządzenia a także błędy występujące w trakcie połączenia przy pomocy Bluetooth.

Oceny łatwości użycia ciśnieniomierzy były bardzo zróżnicowane w zależności od kraju pochodzenia ekspertów. Na postrzeganie produktu może bowiem wpłynąć wiele czynników, takich jak opakowanie, dostępność urządzenia czy instrukcja obsługi w rodzimym języku. Wraz z intuicyjnością interfejsu czy łatwością użycia w znaczny sposób wpływają na sukces rynkowy tego typu urządzeń.

Raport UX Alliance to próba odpowiedzi na pytanie, czy korzystanie z ciśnieniomierzy zintegrowanych ze smartfonem jest bardziej komfortowe niż z „tradycyjnych”, automatycznych urządzeń. Warto nadmienić, iż większość uczestników badania spodziewała się, iż aplikacja dostarczy bardziej szczegółowych wyników pomiaru. Przykładem może być informowanie o przyczynach i możliwościach wyeliminowania negatywnych objawów w przypadku stwierdzonego nadciśnienia.

Raport „Mobilne ciśnieniomierze – międzynarodowy test łatwości użycia 2013” odbił się szerokim echem także w Polsce, a wszystko to za sprawą konferencji World Usability Day Silesia 2013. W trakcie WUD odbyła się bowiem prelekcja „UX w medycynie – co i jak badać”, wygłoszona przez Wojciecha Chojnackiego – Strategy & Development Leadera w agencji Symetria. Część prezentacji poświęcona była testowi łatwości użycia „mobilnych ciśnieniomierzy”. Temat spotkał się ze sporym zainteresowaniem ze strony publiczności, co pozwala sądzić, że branża medyczna w Polsce jest gotowa na wdrażanie rozwiązań User Experience.

Raport dostępny jest do ściągnięcia tutaj.

Czytaj również: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ci%C5%9Bnieniomierz

Polecane artykuły

Dodaj komentarz