Mikroskop w gabinecie stomatologicznym?

Mikroskop najczęściej kojarzy nam się ze szkolnymi lekcjami biologii i różnymi preparatami, które ogląda się w powiększeniu lub z pracą badaczy. Tymczasem mikroskop przydaje się także w pracy lekarza stomatologa.

Leczenie zębów pod mikroskopem to specyficzna forma leczenia kanałowego, pomocna wtedy, gdy zwykłe leczenie kanałowe nie pomoże, a ząb zakwalifikowany jest jako ząb do usunięcia. Warto wtedy zastanowić się nad tą formą leczenia, która pozwala uniknąć ekstrakcji zęba. Choć jest to specjalistyczna forma leczenia, wymagająca ogromnej precyzji i dobrego sprzętu, to coraz więcej jest gabinetów, w których możemy skorzystać z tej formy leczenia naszych zębów.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem najczęściej stosuje się w następujących przypadkach:
– nietypowa budowa zęba,
– złamanie się narzędzia endodontycznego w zębie,
– przebicie ściany zęba,
– wąskie bądź krzywe kanały zęba.

Wiele osób zastanawia się, jak przebiega zabieg leczenia endodontycznego pod mikroskopem. Stomatolog Legionowo zabezpiecza obszar zęba przed śliną, zwykle przy użyciu koferdamu, czyli specjalnej gumy, uszczelnianej klamrą, która nie pozwala na dostanie się śliny w miejsce leczenia. Następnie ząb jest otwierany i przy użyciu mikroskopu lekarz dokładnie ogląda wnętrze zęba, a następnie opracowuje kanały. Polega to na usunięciu z wnętrza zęba chorej miazgi, poszerzeniu oraz odkażeniu kanałów, a następnie wypełnienie ich specjalną substancją. Dzięki temu można zachować ząb i cieszyć się nim przez długie lata.

Choć leczenie stomatologiczne pod mikroskopem jest dosyć drogie i czasochłonne, to jednak pozwala na uratowanie zębów, które w innym wypadku musiałyby zostać usunięte. Warto zadbać o to, by jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem własnych zębów, dlatego jeżeli dentysta da nam wybór między leczeniem pod mikroskopem a usunięciem zęba, to warto wybrać tę pierwszą możliwość. Ekstrakcja zęba zawsze powinna być rozwiązaniem ostatecznym, gdyż nawet najlepszy implant nie zastąpi własnych zębów.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz