Mikrofale ujędrnią skórę?

Jędrna skóra bez zmarszczek bez względu na wiek niczym aktorki z czerwonego dywanu – która z kobiet o tym nie marzy? Kremy, zabiegi kosmetyczne, specjalna dieta, domowe sposoby – każda z pań szuka swojego sposobu na poprawienie wyglądu skóry. Nie wszystkie jednak są skuteczne, z kolei inne powodują groźne skutki uboczne. Gdzie zatem szukać rozwiązania problemu? Odpowiedź można znaleźć w… kuchence mikrofalowej.

Mikrofale ujędrnią skórę?

Nie, nie chodzi o wkładanie głowy do mikrofalówki. Wspólnego mianownika należy raczej szukać w zastosowanej technologii. Jak się okazuje, fale radiowe – identyczne jak te emitowane w popularnej kuchence mikrofalowej – są kluczem do pięknej i jędrnej skóry. I chociaż emisja mikrofal, jak popularnie nazywane są fale radiowe, przeciętnemu Kowalskiemu kojarzyła się z nadajnikami radiowymi, komputerami, instalacjami elektrycznymi czy eksplozjami nuklearnymi, to jednak za sprawą lekarzy technologia ta została z powodzeniem zaadaptowana na potrzeby nowoczesnej medycyny estetycznej. Aparatura taka jak CoaxMed czy Thermopeel MRE wykorzystująca działanie fali radiowej od razu znalazła rzesze zwolenniczek wśród kobiet, które chcą zachować młody wygląd. Jakie działanie mają fale radiowe na skórę? W jakich zabiegach są wykorzystywane i czy są bezpieczne dla zdrowia?

Twarz bez zmarszczek dzięki falom radiowym?

Fala radiowa to promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez płynący prąd przemienny. Tyle teoria. A jak wygląda praktyka? – Przypomnijmy, że główne białko skóry odpowiedzialne za jej wytrzymałość i elastyczność to kolagen, a niedobór tych włókien powoduje powstawanie zmarszczek.
Z wiekiem proces ich regeneracji nie przebiega już tak szybko, przez co skóra traci jędrność, pojawiają się zmarszczki. Proces ten można jednak wspomagać. Fala radiowa emitowana przez głowicę, w którą wyposażone jest urządzenie CoaxMed i Thermopeel MRE powoduje głębokie rozgrzanie skóry właściwej i znajdujących się w niej włókien kolagenowych do temperatury ok. 40-45 stopni Celsjusza. Jest to optymalna wartość, w której kolagen najpierw gwałtownie się kurczy (włókna kolagenowe wtedy silnie się skręcają), a następnie napina. To powoduje odnowienie jego struktury – mówi Karolina Marcinkowska, kosmetolog z Instytutu Perfect Body z Bydgoszczy. Następnie temperatura wzrasta jeszcze do ok. 60 stopni Celsjusza, co stanowi początek zmian w strukturze skóry właściwej i pogrubienia włókien kolagenowych. Wyższa temperatura pobudza również fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny. Proces ten może trwać od 4 do nawet 6 miesięcy. Dodatkowo dochodzi do pobudzenia naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz zwiększonej syntezy monocytów i limfocytów. Skóra jest bardziej odżywiona i dotleniona, usunięte zostają zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii.

Te wszystkie zmiany skutkują napięciem i ujędrnieniem skóry oraz spłyceniem zmarszczek. – W efekcie zabiegów CoaxMed szczególnie zauważalne jest podniesienie górnych powiek, a także napięcie skóry czoła. Skóra w okolicy oczu ulega pogrubieniu, także policzki poprawiają swój wygląd. Górna ich część się podnosi, skóra jest bardziej napięta, możemy zauważyć zmniejszenie porów w środkowej części policzków i zmniejszenie zwiotczenia wzdłuż linii szczęki. Podnosi się kontur twarzy, skóra szyi też jest lepiej napięta, a głębokie zmarszczki się redukują – wylicza Karolina Marcinkowska.

Nie tylko na twarz

Fale radiowe wykorzystuje się nie tylko w zabiegach ujędrniających i odmładzających na twarz. Działanie mikrofal można wykorzystać do ujędrniania skóry całego ciała, a także do walki z cellulitem. – Cellulit, czyli pomarańczowa skórka to efekt nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Pod wpływem fali radiowej pobudzona zostaje regeneracja i budowa włókien kolagenowych w skórze, a metabolizm komórkowy zostaje przyspieszony poprzez pobudzenie ATP (adenozynotrójfosforan) w komórkach. Ponadto, fale radiowe powodując zjawisko lipolizy, rozbijają także tkankę tłuszczową. Fala radiowa powoduje wzrost temperatury tkanek podskórnych, a zgodnie z prawami fizyki, procesy przebiegają szybciej przy zwiększonej temperaturze – wyjaśnia Karolina Marcinkowska z Instytutu Perfect Body. Efektem tych procesów jest zwiększona gęstość skóry, lepsze napięcie i ujędrnienie oraz znacząca poprawa wyglądu skóry.

Bezpieczna droga do urody

Czy jednak takie zabiegi są w pełni bezpieczne dla zdrowia? Jak długo trwa proces rekonwalescencji? – Wykonując zabiegi z użyciem fal radiowych, korzystamy z najnowszych urządzeń takich jak CoaxMed czy Thermopeel MRE włoskiej firmy Biotec, które są w pełni bezpieczne dla pacjentów. Zabiegi falami radiowymi staramy się uzupełniać jeszcze innymi metodami, takimi jak np. pulsacyjny masaż próżniowy, by zmaksymalizować efekty, które chcemy uzyskać – mówi ekspert. I chociaż bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, to jednak pacjent nie wymaga rekonwalescencji i może od razu wrócić do swojej codziennej aktywności. Dla jeszcze lepszego efektu specjaliści zalecają wykonać serię zabiegów.

Czy to oznacza, że każdy może skorzystać z zabiegów? Jakie są przeciwwskazania do poddania się kuracji z wykorzystaniem fal radiowych? – Jeśli cierpimy na choroby autoimmunologiczne, jeśli mamy rozrusznik serca, wszczepione metalowe implanty, jesteśmy w trakcie leczenia onkologicznego lub nie minęło jeszcze 5 lat od jego zakończenia, to nie powinniśmy się poddawać zabiegom z użyciem fali radiowej. Tak samo okres ciąży i karmienia piersią również powinniśmy przeczekać – mówi Karolina Marcinkowska z Instytutu Perfect Body.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz