Mięta pieprzowa i jej zastosowanie

mintMięta pieprzowa – mentha piperita to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Popularnie znana jest jako mięta, mięta pieprzowa, mięta jagnięca czy mięta brandy. Zazwyczaj dorasta około 70 cm wysokości. Posiada rozgałęzione nagie łodygi czasami są szaro omszone jednak zazwyczaj przybierają kolor fioletowy. Liście są krótko-szypułkowe i ząbkowane. Kwiaty są nibykłosami z licznymi niepozornymi listkami przykwiatowymi. Występuje popularnie w Europie i w Stanach Zjednoczonych, zwykle w postaci uprawnej.

Na drodze maceracji liści Mentha piperita powstaje olej miętowy, którego najważniejszą substancja aktywną jest olejek eteryczny, jego głównym składnikiem jest zwykle mentol. W olejku pojawiają się małe ilości seskwiterpenów. W mięcie występują liczne flawonoidy łącznie z luteoliną.

Mentha piperita jest jednym z najstarszych ziół leczniczych. Starożytni Grecy, Rzymianie i Egipcjanie wykorzystywali ją jako przyprawę kuchenną oraz jako roślinę leczniczą. Mięta jest spożywana w postaci herbatek, naparów, olejku i ekstraktu a zewnętrznie aplikowana jest w postaci mazideł i maści. Zielarze uważają miętę za środek ściągający, antyseptyczny, przeciwświądowy, przeciwskurczowy, przeciwwymiotny, wiatropędny, napotny, przeciwbólowy, przeciwbakteryjny, wywołujący zaczerwienienie, stymulujący i wywołujący miesiączkę, należny pamiętać również ze olejek miętowy jest jednym z głównych składników aktywnych licznych kosmetyków: takich jak krem do skóry wrażliwej lub krem do cery naczynkowej.

Olejek miętowy stosowany jest w inhalacjach na dolegliwości układu oddechowego. Herbata miętowa stosowana jest do zwalczania kaszlu, zapalenia oskrzeli i stanów zapalnych błon śluzowych ust i gardła. Tradycyjnie jest wykorzystywana do zwalczania dolegliwości trawiennych takich jak kolka u niemowląt, wzdęcia, biegunka, niestrawność, nudności, wymioty, poranne nudności i anoreksja oraz jako środek przeciwskurczowy i przeciwko wzdęciom jelit.

Obecnie, mięta jest wykorzystywana do leczenia syndromu nadwrażliwości jelit, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, dolegliwości pęcherzyka żółciowego i innych schorzeń wątroby. Olejek miętowy podobno jest skutecznym środkiem przeciwskurczowym zalecanym w okresie menstruacji. Zewnętrznie stosowany jest jako remedium na nerwobóle, bóle mięśni, migreny i ospę wietrzną.

W ostatnich latach jego głównym zastosowaniem są leki oraz kosmetyki taki jak np. krem do cery naczynkowej lub krem do skory wrażliwej ze względu na jego przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz antywirusowe właściwości. Jak widać zastosowanie mięty jest kompleksowe dlatego warto ją uwzględnić w codziennym jadłospisie.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz