Mierzysz wysoko? Wybierz dobre rusztowanie!

Przy budowie oraz remoncie elewacji budynków nie da się obyć bez profesjonalnych rusztowań, które zapewnią bezpieczeństwo nam i naszym pracownikom. Oferty rozmaitych sklepów budowlanych są jednak często na tyle bogate, że mogą nas wręcz przyprawić o zawrót głowy. Warto więc zastanowić się, jakie rusztowanie będzie dla nas odpowiednie oraz czy lepiej je kupić, czy może raczej wynająć.

Jakie rusztowanie wybrać?

Do drobnych prac montażowych wykorzystywane są często  rusztowania warszawskie, jednak – jeśli chcemy zapewnić bezpieczeństwo sobie lub swoim robotnikom, należy wybrać rusztowania elewacyjne np. typu Plettac lub Layher.

Najpopularniejszym rozwiązaniem w naszym kraju są uniwersalne rusztowania typu Plettac. Wyróżnia je przede wszystkim łatwość montażu, ponieważ wystarczą do tego zaledwie dwie pary rąk oraz nie trzeba używać narzędzi. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości stali oraz ocynkowaniu ogniowemu, rusztowania KBS Construction cechuje szczególna wytrzymałość.

Często wykorzystywane są także rusztowania typu Layher. Gwiaździste bolce, które podtrzymują podest sprawiają, że jest on jeszcze bardziej stabilny, dlatego też często wykorzystuje się tego typu rusztowanie na wyższych wysokościach, np. kilkudziesięciu metrów.  W skład rusztowania wchodzi sześć elementów, do których można dopasować także inne, dodatkowe akcesoria.

Kupić czy wynająć?

W zależności od tego, jak długo chcemy wykorzystywać rusztowanie podczas prac elewacyjnych, bez problemu możemy przeliczyć, czy opłaca nam się ich zakup.

Najczęściej miesięczny wynajem rusztowania wynosi 5-8% ceny zakupu. W takim przypadku koszty zwróciłyby się po 350-600 dniach jego użytkowania. Warto jednak pamiętać, że w Polsce klimat ogranicza pole działania budowlańców, dlatego z rusztowania można skorzystać około 240-270 dni w ciągu całego roku. W praktyce użytkuje się je maksymalnie przez 80-180 dni, w zależności od wielkości firmy. W najlepszym wypadku zwrot kosztów zakupu może więc nastąpić po dwóch sezonach, a – w przypadku mniejszych przedsiębiorstw – po pięciu latach.

Wynajem opłaca się zatem tym firmom, które potrzebują korzystać z rusztowania przez okres dwóch-czterech miesięcy. Dodatkowo, nie ponosi się wówczas kosztów związanych z magazynowaniem sprzętu, jego konserwacji oraz przeglądu. Jedną z firm, która oferuje szeroki zakres usług, jeśli chodzi o sprzedaż rusztowań oraz ich wynajem, jest KBS Construction.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz