Metody zamawiania kuriera

Sprzedajesz swoje używane rzeczy w serwisie aukcyjnym w internecie? Albo prowadzisz nowy sklep internetowy? Niewątpliwie potrzebujesz choć od czasu do czasu skorzystać z usług kuriera. Na polskim rynku funkcjonuje co najmniej kilka dużych firm kurierskich. Warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie zamówić kuriera, który odbierze paczkę i dostarczy ją pod wskazany adres odbiorcy.

Zamawianie kuriera online

Przy obecnym stanie rozwoju technologii informatycznych, wiele spraw można realizować za pośrednictwem internetu, bez wychodzenia z domu. W podobny sposób zamawia się kuriera online. W przypadku większości firm kurierskich, które posiadają taką opcję zamówienia usługi kurierskiej, trzeba w pierwszej kolejności wypełnić formularz elektroniczny, w którym podaje się dane osobowe i adresowe nadawcy i odbiorcy przesyłki oraz określa jej parametry,

W przypadku firmy iExpress, czyli platformy usług kurierskich, można dodatkowo wybrać firmę kurierską, z usług której chcemy skorzystać.

Dane nadawcy i odbiorcy

W formularzu elektronicznym zamawiania kuriera, trzeba podać dane odbiorcy i nadawcy paczki, w tym: imię i nazwisko lub firmę, kraj, ulicę, numer budynku lub lokalu, kod pocztowy, miejscowość, numer telefonu i adres mailowy. W ten sposób można jednoznacznie zidentyfikować adresata i nadawcę przesyłki kurierskiej oraz poinformować każdą ze stron o terminie doręczenia.

Dane dotyczące paczki

Obowiązkiem osoby lub firmy nadającej paczkę kurierem będzie wpisanie w formularzu elektronicznym wszelkich parametrów paczki. Określić trzeba, jaki jest to rodzaj przesyłki – paczka, koperta czy paleta oraz jej wymiary, wagę oraz ilość.  W firmie iExpress należy określić obowiązkowo wartość przesyłki, co przekłada się na ubezpieczenie jej zawartości przed zniszczeniem, zgubieniem lub utratą w innym trybie.

Często można wybrać opcje dodatkowe, płatne do nadawanej przesyłki kurierskiej, w tym przesyłkę za pobraniem, awizację dostawy smsem lub  mailowo, potwierdzenie przesyłki na adres e-mail, potwierdzenie dostarczenia przesyłki smsem oraz zwrot potwierdzonych dokumentów dołączonych do przesyłki.

Po wypełnieniu całego formularza elektronicznego zwykle wyliczany jest koszt usługi. Jeśli go zaakceptujemy można od razu zapłacić wskazaną kwotę w formie bezgotówkowej, przelewem na konto, albo opłacić przesyłkę osobiście. W ten sposób zamawiamy na wskazany termin kuriera pod adres podany w formularzu, który przejmie przesyłkę i weźmie tym samym odpowiedzialność za jej doręczenie do adresata.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz