Maluch w żłobku – za i przeciw dla niezdecydowanych mam

Coraz większa ilość rodziców decyduje się na posłanie swoich pociech do żłobków. Choć nie jest to obowiązkowe, a wielu z nich ma możliwość pozostawienia swoich maluchów np. z dziadkami, decydują się na to, by zapewnić dziecku kontakt z rówieśnikami i więcej zajęć rozwijających ich zdolności. Jak to jest z tymi żłobkami i czy faktycznie warto posyłać tam swoją pociechę?

[Żłobek – czy w ogóle warto?]

Wielu rodziców zastanawia się czy posłać swoje dziecko do żłobka. Z jednej strony to szansa na przebywanie w gronie rówieśników, dzięki czemu maluch ma szanse szybciej nawiązać relacje oraz rozwijać różnego rodzaju umiejętności. Z drugiej jednak rodzice zwykle obawiają się rozstania z dzieckiem, które pozbawione bliskości może nie odnaleźć się łatwo w nowej rzeczywistości. Okazuje się, że obawy rodziców często wynikają z mylnego postrzegania żłobków, jako miejsc, w których dziećmi zajmują się osoby niekompetentne i niezwracające uwagi na potrzeby swoich podopiecznych. Obecnie w żłobkach, szczególnie prywatnych, pracuje jednak wykwalifikowana kadra, a maluch będący pod jej opieką uczy się nowych zdolności, a obserwując inne dzieci może nauczyć się samodzielności i pewności siebie.

[A co z potrzebą bliskości malucha?]

Specjaliści uważają, że maluch może rozpocząć swoją żłobkową przygodę dopiero po ukończeniu 1. roku życia. Wcześniej bardzo istotne jest, aby jak najwięcej czasu spędzał z rodzicami i bliskimi, którzy zaspokoją jego potrzebę bliskości i zwrócą uwagę na nawet najdrobniejsze potrzeby. Po tym czasie wzrasta także odporność dziecka, dzięki czemu będzie mniej narażony na popularne wśród dzieci choroby. U starszego malucha kontakt z rówieśnikami może wbrew pozorom wpłynąć pozytywnie na jego system obronny, a przy okazji łatwiej mu radzić sobie już wtedy z samodzielnym zaspokajaniem własnych potrzeb.

[Państwowy czy prywatny?]

To właśnie państwowe żłobki stworzyły negatywny obraz tej instytucji w oczach rodziców. Obecnie pracują tam jednak wykwalifikowani specjaliści, którzy w odpowiedni sposób zajmą się dzieckiem w każdym wieku dbając jednocześnie o jego poprawny rozwój. Niestety żłobki państwowe szczególnie w dużych miastach są bardzo oblegane i trudno o miejsce dla malucha. Warto wtedy rozejrzeć się w poszukiwaniu żłobków prywatnych, które często proponują atrakcyjny system płatności przy znacznie szerszej ofercie dodatkowych zajęć dydaktycznych.

[Na co zwracać uwagę przy wyborze żłobka?]

Bardzo istotne jest przede wszystkim wyposażenia żłobka. Musi być ono dostoswane do wymagań maluchów w każdym wieku. W żłobku powinna również pracować wykwalifikowana kadra – zarówno osoby prowadzące zajęcia dla starszych dzieci, jak i opiekunki, które zajmują się najmłodszymi maluchami. Ważne jest również usytuowanie żłobka i stan techniczny budynku – świetnie, jeśli to nowy, bezpieczny budynek zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie terenów zielonych.

[Zajęcia dydaktyczne]

To również niezwykle istotny aspekt przy wyborze odpowiedniego żłobka. Im więcej zajęć w jego ofercie, tym bardziej możemy być pewni, że maluch nabędzie odpowiednie zdolności. Dobrze jeśli żłobek proponuje rozwijające zajęcia takie, jak dogoterpia, arteterapia czy bajkoterapia (jak np. żłobek Kum Kum na warszawskiej Woli, a do tego również naukę języków obcych czy konsultacje ze specjalistami. To pozwala bowiem na harmonijny rozwój dziecka, które każdego dnia będzie uczyć się nowych umiejętności.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz