Literatura dla młodzieży – jak skutecznie zachęcić do czytania nastolatków?

W Polsce czytelnictwo powoli umiera, a biblioteki zaczynają świecić pustkami. Jeśli już coś czytamy, robimy to siedząc przed monitorem komputera, tabletu czy ekranem swojego telefonu. Jednakże niektórzy pisarze, tacy jak Cassandra Clare potrafią skutecznie zainteresować swoją twórczością szerokie grono czytelników w młodym wieku, które jest przyszłością czytelnictwa na świecie.

Polacy nie czytają

Z badań wykonywanych od 1992 roku przez Bibliotekę Narodową wynika, że 4,7 mln Polaków nie przeczytało w 2015 roku żadnego dłuższego tekstu.  Tylko 37 proc. z nas przeczytało w ubiegłym roku jedną książkę. To spadek w stosunku do poprzedniego roku o 5 punktów procentowych. Większość krajów Europy przekracza regularnie 50 proc. czytelnictwa.

Jak zachęcić młodych do czytania?

Klasyka, w postaci Sienkiewicza, Prusa czy Mickiewicza i Orzeszkowej nie zachęca do czytania dzieci i młodzież. Jednak umiejętny dobór stylu pisarskiego i fabuły, jaki posiada autorka bestsellerów młodzieżowych Cassandra Clare, może dać efekt w postaci innego nastawienia. Pod tym pseudonimem artystycznym kryje się Judith A. Rumelt, amerykańska pisarka, która specjalizuje się w powieściach z gatunku fantasy. Ich fabuła osadzona jest w realiach wielkich miast, które sama Judith dobrze poznała podróżując z rodzicami po Francji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Mieszkała w Nowym Jorku i Los Angeles, a tuż po ukończeniu studiów pracowała jako redaktorka.

Jej styl pisarstwa jest lekki, dlatego młodym dobrze czyta się jej powieści. Można w nich poczuć się uczestnikiem prezentowanych wydarzeń. Wartka akcja, uczynienie głównymi bohaterami osób w wieku 17-18 lat sprawiły, że nastolatki zakochały się w powieściach Cassandry Clare i z niecierpliwością oczekują na kolejne książki.

Dary Anioła i kolejne powieści

Amerykańska pisarka wydała w 2007 roku swoją pierwszą powieść z cyklu „Dary Anioła” pod tytułem „Miasto Kości”. To opowieść o Clary Fray, która dowiaduje się w dniu swoich 18. urodzin, że jest inna, niż myślała, a świat baśni i legend istnieje naprawdę. Poznaje grupę młodych Nocnych Łowców z Nowego Jorku, z którymi przeżywa wiele przygód, w tym największą – odkrywa swoją prawdziwą tożsamość i poznaje miłość swojego życia – Jace Waylanda. Jak się później okazuje, nic nie jest tak, jak mogłoby się wydawać.

Cała seria „Dary Anioła” dostępna jest w wersji polskojęzycznej na stronie Poczytaj.pl. Miłośnicy stylu pisania Cassandry Clare mogą sięgnąć nie tylko po książki „Miasto…”, ale i trzy powieści z serii „Piekielne Maszyny”: Mechaniczny Anioł, Mechaniczny Książę i Mechaniczna Księżniczka. W Polsce ukazała się również książka „Kroniki Bane`a”, opisujące losy czarownika znanego z „Darów Anioła”. Wydane w 2015 roku kroniki dostępne są również na stronie Poczytaj.pl, wraz z pierwszą częścią nowego cyklu „Mroczne intrygi” pod tytułem „Pani Noc”.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz