Kwas fosforowy niejedno ma imię

molecule-8601_1280

Świat przyrody potrafi zaskoczyć. Jedna i ta sama substancja raz szkodzi, a innym razem – pomaga lub ma przydatne w gospodarce właściwości. Świetny przykład to jad kiełbasiany, który normalnie zabija, ale stosowany umiejętnie – poprawia urodę. Podobnie jest z kwasem fosforowym.

Kwas fosforowy Od Coca-Coli po nawóz

Chyba każdy z nas zna słowo botoks. Kojarzy się z zabiegami upiększającymi i gwiazdami show-biznesu, które się im poddają. Toksyna botulinowa jest neurotoksyną. Jej spożycie skutkuje porażeniem mięśni, co prowadzi go zgonu.

Lecz w odpowiednich dawkach botulina potrafi leczyć. Działa zbawiennie na schorzenia polegające na nieprawidłowym napięciu mięśniowym. Można nią leczyć nadmierną potliwość. Poza tym wygładza zmarszczki mimiczne. To wszystko potrafi jad kiełbasiany, z którego wyizolowuje się bakterie!

Podobnie sprawa ma się z kwasem fosforowym, który dodaje się do wyrobów spożywczych. Znaleźć go można m.in. w napojach gazowanych. Odpowiada za to, że konsument odczuwa smak przyjazny ludzkim kubkom smakowym. Dzięki niemu Coca-Cola, desery, napoje słodzone i wiele innych produktów spożywczych tak wyśmienicie smakują.

Nadmierne spożycie kwasu fosforowego może być niekorzystne dla zdrowia. Czy to oznacza, że nie można już jeść tylu pysznych rzeczy? Mądre osoby powiadają, że wszystko jest dla ludzi. W tym porzekadle kryje się pochwała epikurejskiego i horacjańskiego złotego środka. Nie można przesadzać z niczym. Niemal każdy produkt spożywany w nadmiarze szkodzi – mniej lub bardziej.

Wartość szkodliwych dawek jest różna. Niekiedy wystarczy wypić czy zjeść niewielką ilość. Innym razem, by zaobserwować negatywne skutki, trzeba długotrwale dostarczać organizmowi szkodliwych substancji.

Jakie to ma znaczenie dla zwykłych konsumentów? Nie ma przeciwwskazań, by pić Coca-Colę. Można to robić. Należy jednak zachować umiar. Na co dzień, do gaszenia pragnienia, używajmy wody, niekoniecznie kupnej.

W bardzo wielu przypadkach woda, która płynie w kranach, jest tak samo smaczna i zdrowa jak ta butelkowana. Mało tego, popularna kranówka jest o wiele częściej badana niż woda sprzedawana w sklepach. Spełnia o wiele bardziej wyśrubowane normy zdrowotne. Warto o tym pamiętać podczas zakupów. Dzisiaj na wodzie wiele firm robi niezły interes, wmawiając konsumentom, że spożywanie zwykłej wody jest z różnych przyczyn niewskazane (smak, wpływ na zdrowie, obecność mikroorganizmów itd.).

W dyskusji o kwasie fosforowym warto wspomnieć, że ten związek chemiczny występuje naturalnie w naszym organizmie. Kryje się w płynach komórkowych, zębach, kościach. Stanowi element wiązań energetycznych ATP. Jako składnik enzymów bierze udział w metabolizmie składników odżywczych.

Jaka ilość kwasu fosforowego zostanie wchłonięta w jelitach, zależy od potrzeb organizmu. Raz będzie to większa dawka, innym razem – mniejsza. Wszystko regulowane jest automatycznie. Niewykorzystana porcja jest wydalana z kałem w postaci fosforanu wapnia.

Warto też wiedzieć, że poza przemysłem spożywczym kwas fosforowy znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Używa się go jako składnika nawozów sztucznych, wypełnień stomatologicznych, substancji odrdzewiających i zwalczających osady (tzw. kamień). Znajdziemy go też w powłokach, którymi pokrywa się wyroby z metalu.

Polecane artykuły

2 komentarze

  1. 3 kwietnia 2015

    […] natkniemy się na oznaczenie E338, ze wspomnianej listy dowiemy się, że pod tym kodem kryje się kwas fosforowy (w niektórych systemach terminologicznych definiowany jako kwas ortofosforowy). Należy on do […]

  2. 22 października 2015

    […] Kwas ortofosforowy , dodaje się go do nawozów sztucznych, produktów spożywczych i wyrobów farmaceutycznych. Służy jako odkamieniacz. Używa się go również w stomatologii i przemyśle. Tak niesamowite właściwości ma kwas ortofosforowy, znany bardziej jako kwas fosforowy. […]

Dodaj komentarz