Kto i przy jakich okazjach korzysta z taksówek w Polsce?

W Polsce w każdym większym czy średnim mieście są taksówki, z których do woli możemy korzystać. Można zamówić taksówkę osobową, standardową, zdolną pomieścić maksymalnie 5 osób wraz z kierowcą, jak i większy pojazd, do 7 osób w roli pasażerów. Kto najczęściej korzysta z taksówek i kiedy są one zamawiane?

Klienci taksówek

Usługi przewozowe są w Polsce popularne – szacuje się, że każdego dnia z taksówek korzysta około 400 tys. klientów, a większość przewozów dokonywanych jest w obrębie 20 największych miast w kraju. Około 60 proc. klientów taksówek to kobiety, a 11 proc. korzystających z usług taksówkarzy stanowią obcokrajowcy. 75 proc. wszystkich zleceń jest dokonywanych za dnia.

Bardzo często taksówkę zamawiają osoby, które z różnych powodów nie chcą korzystać z transportu komunikacją miejską, pomimo, że wiąże się on z niższymi kosztami przewozu. W ten sposób postępują m.in. kobiety zamożne czy zagraniczni biznesmeni, przyjeżdżający do innego miasta w delegacji biznesowej. Takie osoby wolą wsiąść do taksówki i dotrzeć bezproblemowo do celu, niż szukać odpowiednich połączeń z wykorzystaniem autobusów, kolejki podmiejskiej, metra czy tramwajów i trolejbusów. Nie mają na to czasu.

Z taksówek, jak wynika ze statystyk prowadzonych przez korporacje taksówkarskie, najczęściej korzystają osoby w wieku od 35 do 50 lat. Pomimo faktu, że to kobiety częściej dzwonią po taksówkę, to niekoniecznie są częściej pasażerkami niż mężczyźni. Zdarza się, że to asystentka zamawia dla swojego szefa taksówkę.

Kiedy zamawia się przewóz taksówką?

Wbrew pozorom, nie tylko przy okazji imprez kończących się w późnych godzinach nocnych klienci dzwonią po taksówkę. Jak podkreślają kierowcy z korporacji Eletaxi, zdecydowana większość kursów jest wykonywana w ciągu zmiany dziennej, a nie nocnej. W dzień podróżują taksówkami w większości biznesmeni, którzy w ten sposób docierają na spotkania biznesowe. Pracownicy dużych firm często jeżdżą taksówkami, ponieważ ich szefowie w ten sposób mogą zaoszczędzić na kosztach zakupu firmowych aut czy ich wyleasingowaniu. Wolą pokryć koszty taksówek, co może się okazać rzeczywiście tańszym rozwiązaniem, zważywszy na to, jak dużo kosztuje nie tylko tankowanie auta, ale i jego ubezpieczenie czy dokonywanie niezbędnych napraw. W ten sposób nie trzeba także płacić za parkingi w strefach płatnego parkowania, gdzie często zmuszeni są parkować na przykład przedstawiciele handlowi.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz