Krótkowzroczność a dalekowzroczność. Zobacz, czym się różnią

okulistaJak odróżnić krótkowzroczność od dalekowzroczności? Co to w praktyce oznacza? Sprawdź w naszym artykule i zobacz, czy jesteś krótko czy dalekowzrokowcem.

Obydwie przypadłości to tak zwane wady refrakcyjne oka. Na czym polegają? Dolegliwość polega na nieprawidłowym skupianiu wiązki świetlnej w oku. Diagnozę, czy jesteś posiadaczem krótkowzroczności czy dalekowzroczności może postawić lekarz okulista. Warszawa pełna jest placówek, w których możesz zbadać rodzaj wady w standardowym badaniu okulistycznym.

 

Czym jest krótkowzroczność?

 

Krótkowzroczność to stan, w którym promienie skupiają się przed siatkówką oka. Szacuje się, że tyczy on blisko 30% populacji rasy białej. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się u dzieci w wieku szkolnym (10-12 lat).

Dlaczego tak się dzieje? Gałka oczna bywa zbyt długa albo dochodzi to tak zwanej łamliwości rogówki. Dzieje się tam na skutek np. długich godzin w pracy, polegającej na skupianiu wzroku na obraz z bliska. Krótkowzroczność może być też uwarunkowana genetycznie. Z względu na wady anatomiczne oka, wyróżniamy:

  • krótkowzroczność rogówkową – zbyt kulistą rogówkę
  • krótkowzroczność soczewkową – zbyt kulistą soczewkę

Osoba cierpiąca na krótkowzroczność widzi dobrze z bliska, a ma problemy z ostrością obrazu znajdującego się w oddali. Stąd charakterystyczne „mrużenie” oczu, mające na celu pomoc w akomodacji oka.

 

Co to dalekowzroczność?

 

W odróżnieniu od krótkowzroczności, w dalekowzroczności promienie świetlne skupiają się za siatkówką oka. Dalekowzroczność zwana jest też nadwzrocznością. Jej przyczyn upatruje się w zbyt małej gałce ocznej lub zbyt płaskiej rogówce.

Dalekowidze mają problem z ostrością obrazu i właściwym widzeniem przedmiotów bliskich. Często mrużą oczy, co ułatwia akomodację oka. Problem występuje także w przypadku obrazów położonych w oddaleniu.

 

Jak zbadać?

 

Badania wzroku i ustalenia wady dokonuje lekarz okulista. Warszawa oferuje wiele gabinetów, w których możesz umówić wizytę u specjalisty. Pomoże on nie tylko ustalić, z jakim rodzajem wady masz do czynienia, ale także zapisze właściwe okulary czy soczewki kontaktowe, pomagające ją korygować.

Polecane artykuły