Krótka historia herbatnika

tago_logo_bialeKażdy z nas, zapewne nie raz w swoim życiu, jadł herbatniki. Są pyszne nie tylko jako przekąski w pracy czy w szkole, ale są także dodatkiem do wielu ciast oraz deserów.

 Produkty różnych marek mają bardzo podobny smak jednak każdy producent herbatników ma swoje receptury dzięki czemu herbatniki delikatnie różnią się smakiem.

Herbatniki zostały wynalezione 1892 roku w Edynburgu przez firmę McVitie’s, a konkretnie przez jej pracownika Alexandra Granta. Jak to się czasami w historii ludzkości zdarzało człowiek ten wcale nie miał zamiaru wynajdować chrupiących przekąsek. Pragnął stworzyć suplement diety, który w prosty sposób wspomoże organizm oraz oczyści go z toksyn. I właśnie taki był początek bardzo popularnych w dzisiejszych czasach herbatników.

Herbatniki nie tylko możemy łatwo zakupić, ponieważ znajdziemy je w praktycznie każdym sklepie spożywczym, ale możemy również łatwo upiec je w domu. Podstawowymi składnikami tych pysznych ciasteczek są: mąka pszenna, cukier, mąka pełnoziarnista, masło, mleko oraz sól. Początkowo tylko takie ciastka były znane jednak z czasem każdy producent herbatników po swojemu zaczął je ulepszać. Jedni dodają czekoladę (mleczną, białą lub gorzką), inni różnego rodzaju kremy lub marmolady. Obecnie oferta herbatników jest duża, tak jak większość produktów. Każdy więc możne znaleźć swój ulubiony wariant.

Przepis na herbatniki jest bardzo prosty więc każdy kto lubi wypieki (albo chciały się nauczyć piec) powinien od czasu do czasu wyprodukować swoje ciastka. Oczywiście żeby poczuć się przy tym jak prawdziwy producent herbatników trzeba wymyślić, a następnie dodać ciekawe dodatki, tak aby ulepszyć swój przepis.

Wspólnie wypiekanie herbatników może być również świetną zabawą dla całej rodziny, może też stać się tradycją taka samą jak wypiekanie pierniczków przed Wigilią Bożego Narodzenia. Każde dziecko będzie dumne stawiając przed swoimi gośćmi w czasie własnego przyjęcia urodzinowego talerz z własnoręcznie wypieczonymi pysznymi i kruchymi herbatnikami.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz