Kredyty gotówkowe bez tajemnic

Woman taking batch of hundred dollar billsKredyty gotówkowe to najczęściej wybierane przez Polaków źródło zewnętrznego wsparcia finansowego. To bezpieczne produkty oferowane przez banki komercyjne działające na terenie Polski. Zgodnie ze statystykami, chociaż jeden kredyt gotówkowy posiada obecnie nawet 37% polskich gospodarstw domowych.

Potencjał kredytobiorcy

Banki oferują kredyty gotówkowe wszystkim potencjalnym klientom, natomiast z takich propozycji mogą skorzystać tylko osoby, które spełnią szereg warunków. Podstawą jest zdolność kredytowa, która zostaje wyliczana przez analityków na podstawie dostarczenia dokumentów, które poświadczają źródło i wysokość dochodów.

Dzięki temu bank może mieć gwarancję wypłacalności kredytobiorcy. Kredyty gotówkowe mogą być udzielane osobom, których dochód generowany jest z różnych źródeł. Najlepszą opcją jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, ale nie jest to jedyny wyznacznik. Kredyt może zostać udzielony również tym, którzy pracują na podstawie umowy o dzieło albo zlecenie, osobom prowadzącym działalność gospodarczą oraz klientom, którzy pobierają świadczenia emerytalne czy rentowe.

 

Bezpieczeństwo

Ryzyko zaciągniętego kredytu ponoszą obie strony. Bank decyduje się je podjąć, udzielając pożyczki i licząc na to, że kredytobiorca spłaci w terminie całe zobowiązanie. Ryzyko to jest minimalizowane właśnie poprzez analizę zdolności kredytowej klienta. Kredytobiorca musi mieć zaś na uwadze konieczność spłaty należności. Należy zaciągać tylko takie kredyty gotówkowe, które nie wpłyną na stabilność finansową kredytobiorcy.

W przypadku kredytów celowych bank otrzymuje gwarancję spłaty w postaci dodatkowego zabezpieczenia, jakim staje się cel zaciąganego zobowiązania. Kredytobiorca musi również pamiętać, że w przypadku złych możliwości finansowych instytucje bankowe oferują korzystne rozwiązania. Aby nie wpaść w pętle zadłużenia, kredyt można rozłożyć na większą ilość rat, ale o mniejszej wartości albo zawiesić spłatę takiego zobowiązania na pewien czas.

 

Kredyt celowy a kredyt na dowolny cel

Instytucje bankowe oferują różne produkty gotówkowe. Najczęściej wybierany jest tradycyjny kredyt gotówkowy na dowolny cel oraz kredyt celowy. W przypadku tego pierwszego bank nie kontroluje, na co kredytobiorca przeznacza udzielone środki. Kredyt celowy to zaś zobowiązanie na konkretny cel – samochód, remont, wakacje, szkolną wyprawkę czy mieszkanie.

Uznaje się, że kredyty celowe są tańsze, ale istnieje tutaj ograniczenie. Bank żąda od kredytobiorcy świadectwa nabycia określonego celu. Tym samym klient musi dostarczyć dowód zakupu – fakturę, rachunek czy umowę kupna/sprzedaży. Cel takiego kredytu staje się równocześnie dodatkowym zabezpieczeniem dla banku, dlatego oferowane warunki takich zobowiązań mogą być korzystniejsze.

 

Dodatkowe korzyści

Zaciąganie kredytów gotówkowych jest dzisiaj naprawdę proste. Banki mogą dać decyzję kredytową już w ciągu 24 godzin. Kredytobiorca może też zaciągać takie zobowiązanie przez internet. Takie działanie oszczędza czas i zwiększa komfort całego procesu nabywania produktów banku.

 

Pomyśl, zanim zaciągniesz kredyt gotówkowy

Banki oferują dzisiaj korzystne kredyty gotówkowe. Jednak zanim zdecydujesz się zaciągnąć takie zobowiązanie, zastanów się dobrze:

  1. Jakie są Twoje potrzeby? Na co przeznaczysz otrzymane wsparcie finansowe?
  2. Czy kredyt gotówkowy jest rzeczywiście niezbędny? Może jesteś w stanie zgromadzić oszczędności o określonej wartości w krótkim czasie?
  3. Czy stać Cię na kredyt gotówkowy? Czy Twój budżet nie ucierpi, kiedy zostanie uszczuplony o kwotę miesięcznej raty?

Polecane artykuły

Dodaj komentarz