Komunikacja wewnętrzna w firmie – porady

Coraz więcej osób decyduje się na otwarcie własnego przedsiębiorstwa – niekoniecznie musi to być działalność jednoosobowa, gdyż z biegiem czasu firma się rozwija i konieczne staje się zatrudnienie kolejnych pracowników. Jak się jednak szybko okazuje, może to nastręczać pewnych trudności komunikacyjnych – zwłaszcza w dużych placówkach. Wiele osób poszukuje zatem sposobów, aby usprawnić komunikację w swojej firmie. Oto kilka porad.

Komunikacja wewnętrzna to podstawa

Od komunikacji wewnętrznej w firmie wiele zależy. Po pierwsze, jest to zdecydowanie jedna z najlepszych form do motywowania pracowników, a po drugie, sposób, by mogli oni sobie nawzajem przekazywać wiedzę. To dobre dla całej firmy, bowiem wówczas niektóre projekty mogą zostać ukończone wcześniej, pewne sprawy załatwione szybciej, inne zaś dokładniej – dobry pracodawca umie wykorzystywać najlepsze zalety swoich podopiecznych, rozkładając tak pracę i umożliwiając im między sobą na tyle dobry kontakt, by wszystkie procesy przebiegały sprawnie, a zobowiązania mogły zostać wypełnione w terminie.

Komunikacja wewnętrzna może się odbywać na wielu polach i zwykle – w miarę rozrostu firmy – na bieżąco i spokojnie wprowadzane są unowocześnienia w tej kwestii. Najgorzej to wygląda w firmach, które odnotowują swoisty przeskok – to znaczy, że liczba pracowników, zamówień, czy też po prostu zainteresowanie usługami danej firmy rośnie niemal z dnia na dzień. Na szczęście również lista narzędzi do komunikacji wewnętrznej, jakie mogą być w każdej firmie wykorzystywane, rośnie bardzo szybko. Już teraz jest ich wiele, a wciąż wprowadzane są kolejne. Mowa tu przede wszystkim o specjalnych, rozbudowanych programach, które łączą pracowników oraz zarządzających. Mowa bowiem nie tylko o porozumiewaniu pracowników między sobą, ale również o tym, by mieli oni stały kontakt z szefostwem – rzecz jasna, w dużych firmach będzie to kontakt nie bezpośredni, a rozłożony na poszczególne szczeble i działy.

Z czego korzystać? Na co uważać?

Ważne jest, żeby pracownik z każdego działu znał choć jedną osobę z innego działu, z którą w razie kłopotów mógłby się skontaktować. To znacząco przyspiesza podejmowanie decyzji i realizację zobowiązań, bowiem nie trzeba szukać kogoś, kto zna kogoś, z kim chcemy się skontaktować. Warto zresztą stworzyć w firmie taką atmosferę, by wszyscy pracownicy byli świadomi, że w razie potrzeby mogą się kontaktować z każdym – liczy się bowiem szybkie rozwikłanie problemu, a nie formalności czy konwenanse. Właśnie w taki sposób pracują najbardziej liczące się placówki. Jeśli zaś chodzi o sposoby komunikacji, można wykorzystywać tradycyjne narzędzia – jak biuletyny wewnętrzne czy tablice ogłoszeń – ale również i tak powszechne metody, jak przesyłanie newsletterów i mejli. To jednak nie jest wystarczające w obecnych czasach – warto postawić także na videorozmowy, by kontaktować się z osobami będącymi w innych miejscach oraz na takie programy jak intranet.

Prawdziwa podstawa to świetnie działająca telefonia mobilna – i programy kierowane bądź do dużych firm (na przykład Avaya Aura), bądź do firm małych (Avaya IP Office). Ważne jest również zadbanie o tych pracowników, którzy muszą poruszać się po firmie – na przykład po magazynie, albo pomiędzy działami. Warto pomyśleć o bezprzewodowych słuchawkach i systemach. Na przykład firma Allvoice oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych – czy to zewnętrznych, czy też wewnętrznych w firmie. Projektuje, serwisuje i wdraża oprogramowania i metody, które najlepiej będą odpowiadały potrzebom Twojej firmy. Tworzenie podobnych rozwiązań warto pozostawić profesjonalistom.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz