Kiedy powinieneś wynająć adwokata?

SONY DSCKwestia kiedy należy zatrudnić prawnika nie zawsze ma proste i jednoznaczne rozwiązanie

Kwestia kiedy należy zatrudnić prawnika nie zawsze ma proste i jednoznaczne rozwiązanie. Istnieją pewne okoliczności, w których odpowiedź zdecydowanie brzmi „tak”, ale często zależy to od oceny kilku czynników.

 

Istnieją sytuacje, w których zatrudnienie prawnika jest bardzo ważne, jeśli nie konieczne, na przykład:

 

1) Sytuacja Cię przerosła

 

Jest to decyzja podjęta pod wpływem emocji, oparta na poczuciu, że nie jesteś w stanie reprezentować samego siebie w sądzie. Możesz czuć się mniej lub bardziej komfortowo stojąc przed sądem, w zależności od tego jaka jest Twoja wiedza na temat prawa i jego zawiłości, iloma informacjami i dowodami dysponujesz, jak wiele wysiłku jesteś w stanie włożyć w pracę nad sprawą, jak dobrze rozumiesz prawniczy żargon i sądową nomenklaturę oraz prawne pojęcia (dokumenty sądowe, ustawy, orzeczenia sądowe i opinie sądowe). Ważne jest również, aby potrafić wypowiedzieć się w sposób zarówno werbalny, jak i na piśmie. Jeżeli czujesz się niepewnie w choćby jednym z tych obszarów, a wiesz, że nie możesz sobie pozwolić na przegranie sprawy – nadszedł czas, aby zatrudnić prawnika.

 

2) Możesz iść do więzienia

 

Jeśli jesteś oskarżony o przestępstwo, np. przemoc domową, oszustwa podatkowe, a nawet niektóre przestępstwa związane z pojazdami mechanicznymi (takie jak jazda pod wpływem, zabójstwo na drodze) – czas zatrudnić adwokata.

 

3) Możesz stracić dużo pieniędzy

 

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że w postępowaniu sądowym stracisz większą ilość pieniędzy, znajdź prawnika.

 

4) Twój przeciwnik ma adwokata

 

Będziesz w niekorzystnej sytuacji, jeśli spróbujesz podjąć walkę z adwokatem reprezentującym przeciwnika, samodzielnie występując przed sądem.

 

5) W grę wchodzi uszkodzenie ciała

 

Najczęstszą przyczyną tego typu sytuacji jest wypadek samochodowy,  ale również na przykład ugryzienie kogoś przez Twojego psa, wypadek na terenie Twojej posesji, urazy spowodowane wadą produktu, który produkujesz lub sprzedajesz.

 

6) Przechodzisz przez trudny rozwód

 

Jeśli zaistnieją spory dotyczące aktywów lub opieki nad dziećmi, zarzuty o przemoc w rodzinie lub jeśli masz dostatecznie skomplikowaną sytuację finansową, aby podział majątku przysparzał trudności, potrzebujesz pomocy prawnej.

  

7) Adoptujesz dziecko

 

Adopcja dziecka jest niezwykle ważną sprawą, a adwokat zapewni, że wszystkie procedury przebiegną płynnie i prawidłowo.

 

8) Podpisujesz skomplikowaną umowę

 

Ważne jest, aby zrozumieć warunki umowy, którą trzeba podpisać. Jeśli warunki są dla Ciebie niezrozumiałe i masz jakiekolwiek wątpliwości co do konstrukcji czy legalności ustaleń, zatrudnij prawnika.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w jednej konkretnej kwestii lub w sprawie z pogranicza kilku dziedzin prawa, skontaktuj się z Kancelarią Radcy Prawnego Tomasz Dzionek z Gniezna. Kancelaria świadczy usługi  we wszystkich dziedzinach prawa na rzecz przedsiębiorców, organów władzy publicznej i osób prywatnych. Odwiedź stronę internetową www.tomaszdzionek.pl i wypełnij formularz kontaktowy. Zagwarantuj sobie sukces w sądzie dzięki wsparciu najlepszego prawnika z Gniezna!

Polecane artykuły