Kiedy opłaca się naprawiać uszkodzone opony?

Czy dziurawa opona nadaje się już tylko do kosza, a kierowca będzie musiał zainwestować w nowe ogumienie dla swojego pojazdu? Nie zawsze tak się dzieje, choć rzeczywiście niektóre uszkodzenia opon powodują, że trzeba będzie je wyrzucić i kupić nową.

Dwa rodzaje uszkodzeń

W toku normalnej, prawidłowej eksploatacji, opony samochodu osobowego czy ciężarowego, nie powinny ulegać uszkodzeniom. Niemniej zetknięcie z ostrymi przedmiotami, chociażby szkłem na drodze, czy też wjechanie w dziurę lub na krawężnik, może powodować ich nieodwracalne uszkodzenie. Może ono wystąpić zarówno w boku opony, jak i w zakresie czoła bieżnika.

Kiedy wymienić, a kiedy naprawić?

Jeśli chodzi o uszkodzenia boku opony wymienia się przy tym pęknięcia ściany bocznej, nacięcia, czy wybrzuszenia, które pojawiają się od strony wewnętrznej lub zewnętrznej. Takie usterki opon wynikają z reguły z mocnego uderzenia kołem w ostrą krawędź – w dziurę lub krawężnik. Jeśli z takim uszkodzeniem mamy do czynienia, nie powinno się go naprawiać.

Podobnie jest w przypadku wybrzuszenia na ścianie bocznej, które oznacza, że opasanie opony uległo przecięciu i uszkodzenie znajduje się w jej wewnętrznej strukturze. Opona nadal trzyma ciśnienie i normalnie się na niej jeździ, ale jeśli auto zostanie mocniej obciążone, grozi wystrzałem, którego skutki są trudne do przewidzenia.

Nie trzeba będzie wymieniać ogumienia, jeśli na boku opony znajdą się otarcia lub nacięcia na ścianie bocznej. Najlepiej w takich sytuacjach skonsultować się z wulkanizatorem. Legnica ma znakomity warsztat Decart, który zajmuje się naprawą uszkodzonych opon. Można się tam udać i sprawdzić, w jakim realnie stanie jest nasza opona. Naprawa opon w Legnicy w firmie Decart dokonywana jest jednak tylko wtedy, gdy opona po renowacji nie będzie stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa kierowców i innych użytkowników ruchu drogowego.

Najczęstsze uszkodzenia opony

W wyniku najechania przez czoło opony na ostry przedmiot, można przebić gumę. Dziury o maksymalnej średnicy 5 mm powstałe w wyniku przebicia punktowego bez trudu zostaną naprawione w warsztacie wulkanizacyjnym, choć trzeba mieć świadomość, że nie będą one miały już tak wysokich parametrów jezdnych, jak pierwotnie.

Zużycie bieżnika – równomierne lub nierównomierne, wymagać będzie wymiany ogumienia – najlepiej obu opon na jednej osi pojazdu. Co więcej, nierównomierne zużycie świadczyć może o nieprawidłowym ciśnieniu w oponach, skrzywionej feldze, albo wadliwej geometrii zawieszenia. Najpierw w takim przypadku trzeba udać się do warsztatu mechanicznego, a dopiero później wymieniać opony. W przeciwnym wypadku nowy komplet ulegnie takim samym uszkodzeniom, najprawdopodobniej w krótkim czasie.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz