Kasy fiskalne. Najważniejsze informacje dla podatników

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy wszystkich tych podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Przepisy mówiące o posiadaniu urządzenia rejestrującego znajdują się w Ustawie o podatku od towarów i usług (art. 111 ust. 1).

Czym jest kasa fiskalna?

Kasa fiskalna to urządzenie elektroniczne pozwalające na ewidencjonowanie wszelkich transakcji dokonywanych w sklepie.  Dzięki niemu możliwa jest rejestracja obrotu oraz kwot podatku, który należy się przez wzgląd na sprzedaż detaliczną. Kasa fiskalna posiada wbudowany moduł pamięci fiskalnej. Zarejestrowanych danych nie da się usunąć. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie uzyskane informacje zostaną odpowiednio obliczone. Pamięć w urządzeniach fiskalnych jest ograniczona. Można jednak mieć pewność, że pojedyncza kasa będzie w stanie rejestrować dane przez przynajmniej 5 lat.

Rodzaje aparatów

Urządzenia fiskalne dzieli się na dwa rodzaje: kasy oraz drukarki. Pierwsze z nich to samodzielne aparaty, mające możliwość zarówno rejestrowania wszelkich danych, jak i ich drukowania. Tego typu sprzęt ma wbudowane proste oprogramowanie do sprzedaży. Drukarka fiskalna musi być podłączona do komputera, który jest wyposażony w odpowiedni program do rejestrowania obliczeń i generowania raportów. Dobór odpowiedniego urządzenia zależy od kilku kwestii. Najlepiej przed decyzją skonsultować się z ekspertem. Firma Maks z Olsztyna oferuje i kasy fiskalne i drukarki fiskalne. Niekiedy miejsca na ladzie jest zbyt mało na całą kasę – wówczas lepiej kupić drukarkę i podłączyć ją do małego komputera.

Zwolnienie z obowiązku ewidencji

Część z podatników nie musi wprowadzać kas fiskalnych do swoich sklepów. Istnieją pewne czynności zwolnione z obowiązku ewidencji sprzedaży. Jeżeli podatnik czerpie korzyści wyłącznie z takich czynności, nie musi zaopatrywać się w urządzenia fiskalne. Ponadto zwolnienie dotyczy tych osób, które w konkretnym roku podatkowym ze sprzedaży uzyskało obrót mniejszy niż 20 tys. zł. Po przekroczeniu tej kwoty trzeba jednak zgłosić się po urządzenie fiskalne.

Przed rozpoczęciem handlu warto dowiedzieć się o wszystkich regułach, jakie dotyczą zakupu i obsługi kasy fiskalnej. Eksperci z firmy MAKS z Olsztyna prowadzą specjalne szkolenia. Kasy fiskalne i terminale płatnicze to urządzenia, które wymagają odpowiednich umiejętności. Pomyłka może liczyć się ze sporą stratą. Właśnie z tego powodu konieczne jest poznanie wszystkich niezbędnych zasad związanych z ewidencją elektroniczną.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz