Jesteś ofiarą mobbingu? Walcz o swoje!

Agresywne zachowanie wobec pracowników to bardzo częsty problem w miejscu pracy. Okazuje się, że prawie co trzeci Polak był obserwatorem mobbingu, a wielu z nich – padło jego ofiarą. Pracodawcy nadal często są jednak całkiem bezkarni wobec swoich pracowników. Nie wszyscy z nich wiedzą, że mogą walczyć o swoje prawa i – przede wszystkim – o własną godność.

Mobbing – na czym polega?

Wszystko może zacząć się tak naprawdę od jednej kłótni, która nie zostanie zakończona. Wystarczy, że pracodawca raz wykorzysta silniejszą pozycję, a później będzie drwił z pracownika na okrągło, co z kolei często prowadzi do zaniżenia jego samooceny, a –  w konsekwencji – do głębokiej depresji. Mobbing to zachowanie pracodawcy polegające na notorycznym znęcaniu się nad pracownikiem, dręczeniu go oraz izolacji od innych współpracowników. Mobbing często jest mylony z dyskryminacją, która dotyczy gorszego traktowania ze względu np. na wiek czy kolor skóry. Mobbing nie musi mieć także nic wspólnego – jak sądzi wiele osób – z molestowaniem seksualnym.

Kiedy tego typu zachowanie jest uporczywe i długotrwałe, warto zacząć szukać pomocy. Często zdarza się, że pracownicy, którzy padli ofiarą mobbingu, jak i ci, którzy mogą całą sytuację zaobserwować, obawiają się o utratę swoich stanowisk, dlatego też nie starają się nic zmienić. W momencie, gdy jednak sytuacja zaczyna przerastać pracownika oraz  wywierać negatywny wpływ na stan jego zdrowia, zdecydowanie nie ma na co czekać – należy zgłosić swój problem do odpowiednich jednostek. O mobbingu warto powiedzieć również wtedy, gdy zachowanie szefa wpływa na złe postrzeganie naszej osoby przez resztę pracowników oraz wówczas, gdy próba rozmowy z nim o mobbingu nie przyniosła żadnego rezultatu.

Gdzie warto szukać pomocy?

Problem mobbingu można zgłosić zarówno do sądu, na policję, jak i do Państwowej Inspekcji Pracy. Warto zasięgnąć porady prawnej, pomoże Ci kancelaria Mecenasa Jacka Pałki. W momencie, gdy pracownik – w wyniku toksycznej atmosfery w pracy – doznał szkód na zdrowiu, może ubiegać się o zadośćuczynienie pieniężne. Jeżeli doszło do tego, że pracownik, na skutek mobbingu, rozwiązał umowę o pracę,  może on także żądać odszkodowania.

Warto walczyć o swoje, ponieważ – nawet gdy zrezygnujemy z pracy – w kolejnej może przydarzyć nam się to samo. Jeżeli czujesz, że sytuacja w pracy wymknęła się spod kontroli, pomocy udzieli Ci Mecenas Jacek Pałka.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz