Jakie wino na jaką okazję?

winoWino to trunek bardzo szlachetny, znany od wieków. Jednak mimo to bardzo często popełniamy faux pas przy jego wyborze do konkretnej okazji. Warto zatem nauczyć się podstawowych zasad dobierania wina.

Wino – trunek kochany i doceniany

Kiedy chcemy uczcić wyjątkową okazję, najczęściej wybieranym trunkiem jest wino. Wino nadaje się do wznoszenia toastów podczas ważnych uroczystości, świetnie sprawdza się podczas romantycznych kolacji. Wybieramy je do biznesowych obiadów. Niektóre wina orzeźwiają, inne odprężają i uspokajają. Warto wiedzieć, jakie wino dobrać do konkretnej okazji.

Wina a posiłki

Wino powinno być dobrane przede wszystkim do posiłku. Z jego wyborem nie powinniśmy mieć dużego problemu, zwłaszcza w sytuacji, kiedy trafiamy do naprawdę dobrego i bogato wyposażonego sklepu, np. Wineavenue24. Tam tez na pewno otrzymamy rzetelną poradę.

Jeżeli decydujemy się na przyrządzenie dania z mięsa białego lub właśnie takie zamawiamy w restauracji, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wina białego wytrawnego, półwytrawnego, ewentualnie półsłodkiego. Kiedy przygotowujemy dania z dodatkiem czerwonego mięsa, powinniśmy zaserwować wino czerwone, najlepiej wytrawne lub półwytrawne. Bardzo często jednak wiele osób ni przepada za winami cierpkimi, dlatego również i w tej sytuacji można ewentualnie zdecydować się na wino półsłodkie.

Ryby, które obecnie coraz częściej znajdują się na naszych talerzach, świetnie komponują się z winami białymi oraz różowymi; również wytrawnymi lub półwytrawnymi.  Do serów podajemy najczęściej wina białe, chociaż akurat do tego typu przekąsek będzie pasowało każde wino. Do sałatek podajemy wina białe i różowe, natomiast desery można łączyć z winami czerwonymi – słodkimi i półsłodkimi.

Jeżeli chcemy zakupić wino na prezent, które niekoniecznie będzie otwarte podczas kolacji na przyjęciu, na które się  właśnie wybieramy, warto sugerować się smakiem gospodarzy i ich upodobaniami – wino ma być w końcu prezentem dla nich. W sytuacji, kiedy naprawdę nie mamy pojęcia co wybrać, można zdać się na profesjonalną poradę w Wineavenue24. Z całą pewnością wybór wina będzie trafiony!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz