Jakie są zdrowe źródła tłuszczy

images-1W diecie sportowca ważne są odpowiednie, zdrowe źródła tłuszczu, który doda energii i nie obciąży wątroby ani dróg żółciowych. Tłuszcze dzielimy na nasycone i nienasycone, ale będą nas interesowały te drugie, które są zdrowsze i dostarczają potrzebnych nam składników. Poznajmy zdrowe źródła tłuszczy.

Już dawno został obalony mit, że w diecie nie potrzebujemy tłuszczu, a na diecie redukcyjnej powinniśmy go unikać. Oczywiście nadmiar tłuszczu nie jest wskazany, ale jego brak jest równie szkodliwy, co jego nadmiar. Pamiętajmy, że nie wszystkie źródła tłuszczu są zdrowe, a niektórych powinniśmy się wystrzegać. Przede wszystkim powinniśmy unikać tłuszczy nasyconych, któr zawarte są m.in. w mięsie tłustym, takim jak karczek, boczek, wołowina. Niewskazany jest też smalec wieprzowy w dużych ilościach. Mięso wołowe, czy jagnięcina jest źródłem dobrego białka, ale i tłuszczów nasyconych, co oznacza że powinniśmy mądrze dawkować takie mięso w codziennej diecie. Najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia są tłuszcze utwardzone – olej palmowy, tłuszcze roślinne. Nie dostarczają nam żadnych składników odżywczych, a bardzo zanieczyszczają nasz organizm i spowalniają metabolizm. Powinniśmy także ograniczyć spożywanie tłuszczu w nabiale – mleku, margarynach, maśle. Nabiał jest zdrowy, ale w nadmiarze zakwasza nasz organizm.

Jakie są więc źródła zdrowych tłuszczy? Zdrowe tłuszcze, czyli tłuszcze nienasycone znajdziemy przede wszystkim w rybach morskich, oliwie z oliwek, oleju rzepakowym i orzechach. Mogą być to orzechy pini, macadamia, brazylijskie, włoskie, czy arachidowe. Mają w sobie dużo kalorii, ale oprócz kaloryczności niosą ze sobą wiele korzyści. M.in. wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu, wspierają naszą odporność, pomagają zachować zgrabną sylwetkę. Tłuszcze nienasycone chronią nas przed zimnem, są bardzo dobrym źródłem energii, pomagają w transporcie witamin: D, A, E i K. Uczestniczą w produkcji enzymów i hormonów. Zmniejszają także ilość złego cholesterolu we krwi. Takie tłuszcze znajdziemy również w oleju lnianym, który ostatnio jest bardzo polecany. Dobrym pomysłem będzie również zaopatrzenie się w dobrej jakości masło orzechowe bez soli i cukru. Tłuszcze choć zdrowe są bardzo kaloryczne, więc kiedy dbamy o swoją sylwetkę powinniśmy jeść tyle tłuszczów nienasyconych, by pokrywała około 30% dziennej dawki energii.

Zdrowe źródła tłuszczu, takie jak masła orzechowe mogą być z powodzeniem wprowadzone do codziennej diety. Zdrowe tluszcze to także oliwa z oliwek, która może być dodawana np. do sałatek i surówek oraz można używać jej do smażenia.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz