Jakie okulary przeciwsłoneczne dla malucha?

okulary_przeciwsloneczneJak wskazują badania naukowe na szkodliwe dla zdrowie promienie słoneczne narażone są oczy małych dzieci oraz młodzieży do osiemnastego roku życia. Jest to wynikiem wrażliwości soczewki, która osiąga swoją wymaganą dojrzałość dopiero w około piętnastym roku życia człowieka.

Ze względu na brak pełnej funkcjonalności soczewki dziecka nie są w stanie prawidłowo filtrować promieni UV, a w związku z ich szkodliwością okuliści zalecają noszenie okularów słonecznych. W przypadku dodatkowej nadwrażliwości na światło jaka jest efektem dziecięcej nadwzroczności bądź astygmatyzmu noszenie szkieł przeciwsłonecznych nie jest już zaleceniem, ale wręcz koniecznością.

Okulary słoneczne nie tylko latem
Zazwyczaj zalecamy naszym małym pociechom noszenie okularów przeciwsłonecznych w czasie pogodnych, bezchmurnych, letnich dni nie mając świadomości , że wzrok dziecka narażony jest na szkodliwe działanie promieni UV nie tylko podczas letnich miesięcy, ale również w czasie zimy. Podczas zabaw na świeżym powietrzu oczy dziecka jeszcze bardziej narażone są na działanie odbijających się od śniegu promieni słonecznych dlatego wręcz nie wolno zapominać o założeniu okularów przeciwsłonecznych.

O skuteczności należytej ochrony wzrok dziecka przede wszystkim zależy rodzaj okularów przeciwsłonecznych jakie nosi. Klasyczne ciemne okulary zamiast chronić oczy przed szkodliwymi promieniami UV sprawiają, że źrenice jeszcze bardziej rozszerzają się aby zwiększać powierzchnię chłonącą światło co zamiast zabezpieczyć oko bardziej mu szkodzi. Jedynie okulary ze szkłami posiadającymi specjalne filtry są skuteczną ochroną przed działaniem promieni UV. Z tego względu przede wszystkim dzieci powinny nosić modele posiadające certyfikat zastosowanych filtrów.

Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrami można bez problemu kupić w profesjonalnym zakładzie optycznym. Są droższe w porównaniu od zwykłych, przyciemnianych okularów, ale w trosce o zdrowie swojego dziecka warto zdecydować się na taki wydatek. Ochronne okulary oprócz filtrów promieni UV często charakteryzacją się właściwościami polaryzującymi, posiadają powłokę antyrefleksyjną i dość wysoki bo wynoszący nawet osiemdziesiąt procent stopień zaciemnienia. Warto wiedzieć, że szkła ochronne powinny mieć czarny bądź brązowy kolor. Kolorowe szkła okularów słonecznych dla dzieci są sygnałem, że nie spełniają wymogów należytej ochrony jego wzroku przed działaniem promieni UV.

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka
Ze względu na większe narażenie wzroku dziecka na szkodliwość promieni słonecznych wybór odpowiednich okularów ochronnych jest bardzo ważny. Oprócz ochronnych szkieł warto zwrócić uwagę na wygodne oprawki okularów, które powinny idealnie dopasować się do kształtu głowy. W przypadku małych dzieci optycy polecają oprawki z miękkich materiałów, dodatkowo wyposażone w gumkę , która dzięki przymocowaniu do nauszników utrzymuje okulary dziecka w prawidłowej pozycji nawet podczas aktywnej zabawy.

Koniecznie trzeba również zadbać o należytą ochronę niemowląt, w przypadku których noszenie okularów przeciwsłonecznych jest raczej niemożliwe i nie zalecane. Wprawdzie można dostać modele przeznaczone dla maluchów do szóstego miesiąca życia ale, żeby odpowiednio zabezpieczyć dziecko oprócz stosowania szkieł ze specjalnymi atestami warto zakładać mu kapelusik, a nad wózkiem podczas spacerów otwierać parasol. W momencie gdy nasza pociecha zaczyna już chodzić należy koniecznie wybrać się do optyka bądź okulisty i zaciągnąć porady dotyczącej wyboru okularów zabezpieczających jego wzrok przed działaniem promieni słonecznych.

Artykuł przygotowany przez:
Polski Optyk – sklep internetowy oferujący oprawki, okulary i soczewki.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz