Jak zwalczać uporczywy kaszel u dziecka?

usmiech-czlowiek-tata-dzieckoU dzieci kaszel jest jedną z częstych przypadłości. Najczęściej pojawia się jako konsekwencja infekcji wirusowych takich jak przeziębienie czy grypa. Jak możemy zwalczać uporczywy kaszel u najmłodszych?

Dobranie odpowiedniego specyfiku na kaszel przede wszystkim musi bazować na określeniu, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia. Warto pamiętać o tym, że uniwersalne środki na kaszel tak naprawdę nie działają skutecznie – zarówno kaszel mokry, jak i suchy mają swoją specyfikę i powinny być leczone w inny sposób.

 

Mokry czy suchy – jak rozpoznać rodzaj kaszlu?

Przy określaniu rodzaju kaszlu musimy głównie zwrócić uwagę na obecność wydzieliny. Kaszel suchy, czyli nieproduktywny nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Jest to kaszel napadowy, męczący, któremu często towarzyszy uczucie drapania w gardle. Z kolei kaszel mokry, który nazywany jest produktywnym, powoduje odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Może też towarzyszyć mu „granie” w płucach.

 

W przypadku przeziębień i grypy na początku mamy do czynienia z kaszlem suchym, natomiast po kilku dniach może on przemienić się w kaszel mokry, który może trwać nawet przez kilka tygodni, aż do momentu oczyszczenia się dróg oddechowych z wydzieliny.

 

Jak leczyć kaszel mokry, a jak suchy?

Kaszel mokry wymaga zastosowania środków wykrztuśnych, które sprzyjają wykrztuszaniu nadmiaru wydzieliny i dzięki temu przyspieszają wyzdrowienie. Z kolei na kaszel suchy stosujemy specyfiki przeciwkaszlowe, które hamują odruch kaszlu i łagodzą podrażnienia. Nie powinniśmy stosować tych środków zamiennie, ponieważ mogą one spowodować pogorszenie objawów i wydłużenie okresu leczenia.

 

Na kaszel suchy u dzieci dobrym wyborem będzie syrop Levopront (Levopront.pl), którego składnikiem aktywnym lewodropropizyną. To środek miejscowy o działaniu przeciwkaszlowym znoszący skurcz oskrzeli, dlatego nie oddziałuje on na układ nerwowy. Dlatego jest też rekomendowany dla dzieci jako alternatywa dla innych środków na kaszel suchy. Dodatkowe informacje o preparacie znajdziemy na jego stronie Levopront.pl.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz