Jak znaleźć mieszkanie, by móc otrzymać dofinansowanie z programu „Mieszkanie dla Młodych”?

interior modern house,Nowelizacja ustawy programu „Mieszkanie dla Młodych” przewiduje, że osoby zainteresowane nabyciem własnego lokalu mieszkalnego będą mogły wybierać również wśród ofert z rynku wtórego, czyli nie tak jak dotychczas wyłącznie z rynku pierwotnego. Jak znaleźć idealne mieszkanie?

Osoby spełniające kryteria określone w ustawie regulującej korzystanie z pomocy finansowej państwa przy zakupie mieszkania z pewnością ucieszy informacja, że już wkrótce, najprawdopodobniej pod koniec wakacji, będą mogli wybierać wśród ofert nieruchomości nie tylko z rynku pierwotnego, lecz także wtórnego. Objęcie programem „Mieszkanie dla Młodych” mieszkań należących do rynku wtórnego jest korzystnym rozwiązaniem, bo – jak wskazują eksperci – pozytywnie wpływie na obniżenie ceny mieszkań i zwiększenie ich sprzedaży. Większa konkurencja to większe możliwości dla osób zainteresowanych nabyciem nieruchomości.

Choć program „Mieszkanie dla Młodych” cieszy się popularnością wśród osób zamierzających nabyć własne lokum, nie można zapomnieć, że trudno znaleźć mieszkanie spełniające kryteria cenowe. Wskazują na to zarówno eksperci, jak i sami zainteresowani – poszukiwania mieszkanie, którego cena nie będzie wyższa niż określona przez ustawodawcę zajmuje wiele miesięcy. Z tego też względu dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów.

Ci, którzy są zainteresowani rynkiem wtórnym

Osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości na rynku wtórnym już teraz rozglądają się za idealnym mieszkaniem. Co prawda, by skorzystać z dofinansowania należy jeszcze powstrzymać się z zakupem, dobrze zorientować się, jakie nieruchomości są aktualnie dostępne na rynku. Ci, którzy zdecydują się na Szczecin lub jego okolice, powinni zajrzeć na stronę Extra Invest.

Wymieniony serwis gromadzi informacje na temat nieruchomości wystawionych na sprzedaż i wynajem. Jego największą zaletą jest prosta w obsłudze wyszukiwarka umożliwiająca znalezienie lokali mieszkalnych zgodnie z określonymi parametrami, jak i potężna baza ogłoszeń. Każda wystawiona na sprzedaż nieruchomość jest dokładnie opisana, dzięki czemu osoby zainteresowane mogą od razu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy są nią zainteresowani.

Czy korzystać z pomocy pośrednika?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera, nie zawsze jest równoznaczny z otrzymaniem przez kupującego pomocy finansowej. Trzeba pamiętać, że takie mieszkanie musi spełniać konkretne kryteria. Z tego właśnie względu tak trudno znaleźć odpowiednią nieruchomość. Ta sama zasada będzie obowiązywała w przypadku mieszkań i domów z rynku wtórnego. Z tego też względu pojawia się pytanie, czy rzeczywiście opłaca się korzystać z pomocy specjalisty, czyli pośrednika?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Osoby, które nie mają większej wiedzy na temat nieruchomości lub które nie chcą szukać lokalu mieszkalnego na własną rękę, powinny skorzystać z pomocy specjalistów. W ten sposób mogą one liczyć na to, że otrzymają listę nieruchomości, wśród których będą mogli wybierać. Takie rozwiązanie jest również korzystne wówczas, gdy chcą sprawdzić stan prawny wybranego lokalu – specjalista odpowie na szereg pytań w tym zakresie.

By zakupić korzystanie

Znalezienie mieszkania z rynku wtórego, które będzie spełniać oczekiwania i którego zakup będzie mógł być dofinansowany z rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych” wcale nie musi być proste. Choć zmiany w zakresie pomocy finansowej dotyczące mieszkań z rynku wtórnego to rozwiązanie idealne dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach, które deweloperzy dotychczas skutecznie omijali, to z całą znalezienie idealnego lokum nie będzie łatwe. I to kolejny powód, dla którego warto postawić na dobrą wyszukiwarkę i pomoc specjalistów.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz