Jak zarobić na wynajmie mieszkania?

zdjeciemieszkanieZakup mieszkania staje się coraz popularniejszą formą lokowania kapitału, a przychody z tytułu wynajmu są w dzisiejszych czasach wyższe niż z lokat i rachunków oszczędnościowych w bankach.

Czy to dobry czas na zakup mieszkania na rynku wtórnym?

Największym atutem rynku wtórnego jest duża stabilność cenowa. Od przyszłego roku ceny transakcyjne są stabilne, na rzeszowskim rynku nieruchomości średnia cena mieszkania „ z drugiej ręki” waha się ok. 4300 zł – 4500 zł /m2. Oczywiście wpływ na tą wartość ma wiele czynników, między innymi lokalizacja oraz standard mieszkania.

Najbliższy okres to dobry moment na zakup mieszkania pod wynajem biorąc pod uwagę zbliżający się rok akademicki. Od sierpnia do października możemy spodziewać się dynamicznego wzrostu liczby młodych osób poszukujących stancji, nie musimy się martwić na brak zainteresowania przyszłych najemców.

Kolejnym czynnikiem, który znacznie wpłynie na opłacalność inwestowania kapitału na rynku wtórnym są zmiany programu „ Mieszkanie dla Młodych” dotyczące rozszerzenia nieruchomości objętych dofinansowaniem o mieszkania z drugiej ręki. O sukcesie tej nowelizacji w znacznym stopniu będą decydować ustalone limity cenowe, które w Rzeszowie do tej pory niestety nie odzwieciedlały rzeczywistych cen mieszkań.

Komu chcemy wynająć mieszkanie?

Przed kupnem mieszkanie pod wynajem należy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Na początku musimy określić przyszłego najemce. Na inne kwestie będziemy zwracać uwagę podczas poszukiwań mieszkania pod studenta, a inne jeśli zamierzamy wynająć rodzinie z dziećmi, bądź jesteśmy nastawieni na tzw. najem krótkoterminowy.

Student – „żelazny najemca”

Nie od dziś wiadomo, że największą liczbę najemców stanowią studenci, którzy znacznie ożywili rynek najmu mieszkań. Zmienia się również postrzeganie studentów przez właścicieli, którzy przestali obawiać się wynajmowania im swojego lokum.

Większa część młodych ludzi nie czeka do ostatniej chwili z wynajmem mieszkania, lecz gotowi są nawet zapłacić za cały wrzesień, kiedy z niego nie korzystają, kiedy oferta lokalowa jest o wiele bogatsza.

Zwiększyły się również wymogi studenta, coraz częściej młodzi ludzie zwracają uwagę na standard, układ oraz stan techniczny mieszkania. Z tego względu przyszły najemca musi mieć świadomość, że po zakupie mieszkania, część pieniędzy musi przeznaczyć na remont oraz przystosować go do potrzeb najemcy. W niektórych przypadkach, wystaczy mały detal, aby mieszkanie wyglądało zachęcająco oraz przyciągało swoją uwagę.

Niezmiernie ważna jest również lokalizacja. Mieszkanie znajdujące się w pobliżu uczelni wyższych nigdy nie będzie narzekać na brak klientów. W Rzeszowie szczególnie pożądane są rejony ul. Rejtana, ul. Dąbrowskiego oraz ścisłe centrum.

Istotną rzeczą jest również układ mieszkania, najlepiej, aby na w miare niewielkim metrażu można było zagospodarować 2-3 pokoje.Ostatnio dość popularnym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania, które jest duże, kilku osobom, czyli tzw. wynajem na pokoje. Okazuje się, że rentowność takiego najmu może sięgać nawet i 8 %.

Przy zakupie lokum najlepiej dogłębnie śledzić rynek nieruchomości mieszkaniowych, aby trafić na okazyjną ofertę – decyzja inwestycyjna nie może być podjęta pochopnie i spontanicznie, lecz musi być przemyślana. Przykładowo w Rzeszowie cena mieszkania

3-pokojowego o średnim standardzie w rejonach ul. Rejtana wynosi ok. 250 000 zł. Należy również doliczyć do tej kwoty ok. 15 000 zł na ewentualny remont oraz odświeżenie lokalu. Jeżeli dodatkowo trafimy na okres promocji i wyprzedaży, możemy po niewielkich kosztach wykończyć ciekawie mieszkanie.

Coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania pod wynajem finansowanego kredytem. Dochód z najmu ma w założeniu pokrywać w całości ratę kredytową oraz generować małą nadwyżkę. Osoby mające pewien kapitał często decyduje się kupić mieszkanie przeznaczając oszczędności na wkład własny i zadłużając się na wiele lat. Ostatecznie to nie kupujący a wynajmujący będzie spłacał kredyt.

Przykładowo rata kredytowa na mieszkanie 2-pokojowe o wartości 200 000 zł wynosi ok. 1200 zł/mc. Natomiast koszt najmu takiego mieszkania ( 4 najemców) wynosi ok. 1400 zł/mc. A więc po spłacie raty, zostaje nam jeszcze „parę groszy” w kieszeni.

W ostatnim czasie można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania osób, którzy decydują się zainwestować w nieruchomości. Są jednym z najciekawszych, najbezpieczniejszych aktywów inwestycyjnych. Trzeba jednak zawsze pamiętać o tym, że inwestycja w nieruchomości jest inwestycją długoterminową i jej opłacalność zmienia się w czasie w odniesieniu do parametrów rynkowych takich jak m.in. oprocentowanie lokat, obligacji, kredytów hipotecznych czy zmiany cen mieszkań.

Edyta Betleja

Certus Nieruchomości

dla https://www.pkn.org.pl/

Polecane artykuły

Dodaj komentarz