Jak zadbać o bezpieczeństwo finansowe Twojego dziecka?

family, children, money, investmen and happy people concept - happy father and daughter with big pink piggy bankRodzicem jest się raz na całe życie. Żadna matka nigdy nie przestanie się martwić o swoje dzieci. Aby oszczędzić sobie trosk może jednak zadbać o ich przyszłość, najlepiej jak najwcześniej. Konto oszczędnościowe to produkt finansowy pozwalający zyskać relatywnie niskie kwoty. Z reguły jest lepiej oprocentowane niż konto osobiste, ale gorzej niż lokata. Jego niewątpliwa zaleta to możliwość kontrolowania znajdujących się na nim aktywów. Im wcześniej założymy tego typu produkt dla dziecka, tym większa jest szansa, że w momencie, w którym osiągnie ono pełnoletniość, znajdować się tam będą zauważalne kwoty.

Zabezpiecz przyszłość syna lub córki

Niektóre produkty oszczędnościowe można założyć już w momencie narodzin pociechy. Jako przykład może tutaj posłużyć Pewny Start Dziecka w ARKA TFI. Gromadzenie funduszy od pierwszych momentów życia to niezwykle opłacalna taktyka. Nawet jeśli na konto będzie wędrowało około stu złotych miesięcznie, po kilkunastu latach zbiorą się tam spore sumy. O istnieniu konta można też poinformować krewnych. Dopływ finansów może uzupełniać chrzestny dając dziecku okazjonalne prezenty. Z czasem młody człowiek sam zacznie tam umieszczać pierwsze zarobione pieniądze.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto oszczędnościowe dla dziecka?

W zależności od oferty produkty tego typu mogą być całkowicie niezależne lub podległe pod konto osobiste jednego z rodziców. Najważniejsze cechy tego typu usług bankowych to:

– stałe oprocentowanie pozwalające na pomnażanie środków. Z reguły wynosi ono około 2-3 %.
– brak opłat za prowadzenie konta.
– dowolność we wpłacaniu środków – banki nie narzucają zasad odnośnie częstotliwości wpłat ani górnego limitu zgromadzonych pieniędzy. Niektóre instytucje nagradzają za to klientów za regularność wpłat – na przykład podnoszą ich oprocentowanie.
– brak opłat za przelewy wewnętrzne. Z reguły banki umożliwiają dokonanie jednej bezpłatnej transakcji miesięcznie.

Zakładanie konta oszczędnościowego dla dziecka

Obecnie ten proces jest znacznie uproszczony. Większość banków udostępnia wnioski online. Wystarczy więc dokładnie przyjrzeć się ofertom kilku instytucji, a następnie wybrać jeden z produktów, warto sprawdzić porównanie kont oszczędnościowych, które może nam pomóc w wyborze najlepszej oferty. Tutaj należy podać wymagane dane i czekać na otwarcie konta.

 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz