Jak zachęcić pacjentów do odwiedzenia Twojego gabinetu dentystycznego?

Co zrobić, by pacjenci przychodzili leczyć zęby waśnie do Ciebie, a nie np. do sąsiada? Co sprawia, że niektórzy są w stanie jechać na drugi koniec miasta i płacić dwa razy wyższe ceny zamiast sprawdzić pobliski gabinet?

Opinia. Dobra opinia o gabinecie jest kluczem do sukcesu. Co ciekawe, klienci stosunkowo rzadko mówią innym o pozytywnych doświadczeniach, a jeżeli już to czynią, skupiają się raczej na małej grupie osób. Klienci gabinetów dentystycznych zazwyczaj polecają stomatologa dopiero bezpośrednio o to zapytani. Inaczej rzecz przedstawia się w przypadku opinii negatywnej: wówczas klient będzie opowiadać o złym leczeniu możliwie największej liczbie osób, chętniej podzieli się także taką opinią z internautami. Jak się przed tym bronić? Przez profilaktykę, czyli zapobieganie powstawaniu takich złych opinii.

Pacjent, klient czy partner?

Pacjent, który przychodzi do gabinetu, nie jest stomatologiem. To oczywiste, ale niektórzy dentyści zdają się o tym zapominać. Dlatego tak ważne jest, by na każdym kroku informować klienta o różnych możliwościach przeprowadzenia zabiegu oraz o ich konsekwencjach. Warto zaznaczyć, że biała plomba nie będzie tak wytrzymała jak ta z amalgamatu i poinformować, że ból po zabiegu jest normalny. Każda wizyta powinna też rozpocząć się od rozmowy z pacjentem – nie wtedy, gdy leży już na fotelu, a końcówki do ślinociągu wypełniają jego jamę ustną. Rozmawiać należy na spokojnie, jeszcze przed zabiegiem. Dla wielu osób wizyta w gabinecie dentystycznym wiąże się z niepokojem, tym bardziej należy więc zwrócić uwagę na komfort i dobre samopoczucie pacjenta.

Dla zdecydowanej większości klientów najważniejsze jest poczucie oddawania się w ręce profesjonalisty. I nie chodzi tutaj o rzucanie medycznymi nazwami na każdym kroku, ale o zachowanie lekarza, asystenta oraz wygląd i stan gabinetu. Czyste fartuchy, świeże wkłady do spluwaczki i jednorazowe serwety stomatologiczne sprawiają, że gabinet wygląda schludnie i czysto. Warto zapoznać się z ofertą firmy dentaltree.pl, która specjalizuje się w dystrybucji materiałów stomatologicznych. Profesjonalizm powinien obejmować także zachowanie personelu: rozmowy na prywatne tematy między dentystą a pomocą są niedopuszczalne. Pacjent nie może mieć też poczucia, że dentysta śpieszy się do następnego klienta. Póki pacjent jest w gabinecie to on musi być najważniejszy, a jego wygoda i dobre samopoczucie powinny znajdować się na pierwszy miejscu.

Dobra reklama

Posiadanie pozytywnych opinii zadowolonych klientów to może jednak być zbyt mało, by prowadzić prosperujący gabinet dentystyczny. Warto założyć stronę internetową, a na niej umieścić cennik – dzięki temu znacznie łatwiej zdobyć klienta. Większość Polaków ma opory przed zadzwonieniem z pytaniem o cenę konkretnego zabiegu, dlatego prędzej wybiorą zakład, którego ceny znają.

Dobrym pomysłem jest też zrobienie ulotek i rozniesienie ich po najbliższej okolicy. Niech mieszkańcy leczą się u Ciebie zamiast jechać na drugi koniec miasta. Taka ulotka to też dobre przypomnienie, że już czas wybrać się na przegląd. Możesz zresztą roznoszenie ulotek połączyć z promocją – każdy kto przyjdzie z ulotką może skorzystać z darmowego przeglądu albo np. otrzymać 10% rabatu na zabieg. Ludzie lubią słyszeć, że coś jest za darmo lub taniej.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz