Jak wygląda pobyt w domu seniora?

Wiele osób zastanawia się, jak realnie wygląda pobyt osoby w podeszłym wieku w domu spokojnej starości, a także ile kosztuje obsługa jednego Pacjenta i na jakiego rodzaju usługi może on liczyć. W dzisiejszym artykule postaramy się rzucić nieco światła na powyższe kwestie.

Standardowy model funkcjonowania domu seniora

Zazwyczaj jest to budynek całkiem sporych rozmiarów, gdzie ( jak sama nazwa wskazuje ) mieszkają na stałe, lub mają wykupione pobyty czasowe osoby w podeszłym wieku. Jeśli obiekt spełnia wysokie standardy to jego pensjonariusze nie są w żaden sposób ograniczeni ruchowo i mogą swobodnie poruszać się na terenie całego obiektu ( łącznie z jego zewnętrzną częścią ). Mają służyć do tego urządzenia ruchowe oraz odpowiednia adaptacja wewnętrzna i zewnętrzna budynku.

W średniej wielkości domu seniora pracuje od kilku do kilkunastu osób. Czasami korzysta się również z usług zewnętrznych firm lub specjalistów medycznych, którzy okresowo odwiedzają taki obiekt i wykonują swoje zadania. Generalnie, w większości prywatnych domów opieki nad seniorem panuje miła, rodzinna atmosfera, o którą starają się dbać właściciele i personel. Można powiedzieć, że nasza bliska osoba będzie tam miała raj na ziemi i wszystkie jej zachcianki zostaną spełnione. Oczywiście możemy doprowadzić do takiej sytuacji i nieco rozpieścić naszego seniora ale niestety będziemy musieli słono za to zapłacić.

Ile kosztuje pobyt w domu seniora?

Generalnie ceny są dość zbliżone w całym kraju i wahają się one w granicach 2500-3500zł za sam miesięczny pobyt. Jeśli chcemy skorzystać z dodatkowych usług, takich jak fryzjer czy udział w wycieczkach dla seniorów to będziemy musieli dopłacić odpowiednio więcej do tej kwoty. Prywatne domy seniora dość mocno zabiegają o nasze względy i proponują coraz lepsze warunki w rozsądnych cenach. Rozpiętości są na prawdę niewielkie – przykładowy cennik można zobaczyć tutaj.

W większości domów seniora można skorzystać z tzw. pobytu dziennego, o którym wspomnieliśmy już na początku tego artykułu. Pobyt dzienny kosztuje w granicach 80-120 zł. Pacjent jest pod stałą opieką personelu oraz lekarza, który akurat pełni dyżur. Korzystając z usługi pobytu czasowego można także skorzystać z takich samych udogodnień i dodatkowych usług co stali pensjonariusze. Jest to świetne rozwiązanie dla osób opiekujących się seniorem, który wymaga stałego nadzoru z fachową wiedzą medyczną.

Czy warto umieścić seniora w prywatnym domu opieki?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. To zależy od sytuacji panującej w rodzinie. Jeśli znajdą się osoby, które z chęcią zaopiekują się osobą starszą i będą dysponowały do tego czasem oraz zasobami finansowymi to na pewno warto pozostać przy klasycznym, konserwatywnym modelu opieki. Natomiast zdajemy sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę, która nie pracuje, posiada środki finansowe, oraz czas do stałej opieki nad osobą starszą, dlatego skorzystanie z prywatnego domu seniora może okazać się jedynym sensownym rozwiązaniem.

Warto poruszyć jeszcze na koniec temat rehabilitacji poszpitalnej. W tego rodzaju obiektach usługi medyczne są świadczone przez specjalistów i będziemy mieli pewność, że o zdrowie naszej bliskiej osoby dba sprawdzony fachowiec. Osoby w podeszłym wieku, które są po przebytej operacji lub pobycie w szpitalu z innego powodu muszą przez jakiś czas być pod opieką zawodowego rehabilitanta, który pomoże im odzyskać siły i sprawność ruchową. To na pewno bardzo wielka zaleta każdego domu seniora, który posiada w swojej ofercie takie usługi.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz