Jak wybrać najlepsze laboratorium badawcze?

Praktycznie wszystko, co znajduje się w obiegu na rynku, musi przejść badania dopuszczające do obrotu. Dotyczy to żywności, przedmiotów codziennego użytku, a nawet wody w kranie. Dzięki wnikliwym badaniom, konsumenci mają pewność, że sięgają po produkty bezpieczne, a także są świadomi tego, co i w jakich ilościach się w nich znajduje. Rozmaitymi badaniami zajmują się oczywiście laboratoria. Wydawać by się mogło, że laboratorium to laboratorium i każde działa dokładnie tak samo. Nie jest to jednak prawda – wszystko zależy bowiem od jego wyposażenia, a przede wszystkim od rodzaju i nowoczesności posiadanego przez nie sprzętu.

Każdy producent, chcący wpuścić swój produkt do obrotu na rynku, zobowiązany jest do poddania go testom laboratoryjnym. Od ich wyniku zależy bowiem zdrowie, a nawet życie konsumentów. Dlatego niezwykle ważne jest to, by wszelkie badania (niezależnie od rodzaju produktu) przeprowadzane były sumiennie i dokładnie.

Jeśli jesteś producentem, który chce wejść ze swoim produktem na rynek i zastanawiasz się, w jaki sposób wybrać najlepsze laboratorium, którego badania nie pozostawią najmniejszych wątpliwości co do jakości produktu, warto pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze – zapoznaj się z dotychczasowym zakresem badań danego laboratorium: czy wykonywało ono już testy z dziedziny, z którą chcesz się zwrócić? Po drugie zwracaj uwagę na nowoczesność posiadanego przez laboratorium sprzętu. Mimo najszczerszych nawet chęci, jeśli laboratorium dysponuje przestarzałym sprzętem, wyniki testów nie będą niestety miarodajne. Niektóre wytyczne ustawodawców zmieniają się dość często i sprzęt starszego typu może nie poradzić sobie z danym wyzwaniem. Po trzecie dowiedz się, jak wygląda kadra zajmująca się badaniami: zwróć uwagę na ich wykształcenie, dorobek naukowy oraz opinie. Niezwykle ważny jest także ich rozwój – nowinki w świecie nauki pojawiają się co chwilę, dlatego muszą oni być z nimi na bieżąco. Tylko te trzy czynniki występujące razem dadzą gwarancję niezawodnych wyników badań, a Ty otrzymasz najwyższej jakości usługi badawcze. Polcargo, jako laboratorium badawcze z wieloletnim doświadczeniem, spełnia wszystkie powyższe wymagania, a dodatkowo może pochwalić się posiadaniem akredytacji na badania w kilku zakresach.

Kolejnym istotnym elementem jest dostępność wyników badań na żądanie – jeśli laboratorium rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie powinno stwarzać problemów w tej kwestii.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz