Jak w Pieniny, to tylko do Szczawnicy!

Pieniny są jednymi z najpiękniejszych polskich gór, gdzie można aktywnie wypoczywać, zwiedzać miejscowe atrakcje turystyczne oraz spacerować po znakomicie przygotowanych szlakach turystycznych. Jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości w tych górach jest Szczawnica.

O popularności Pienin

W Polsce znajduje się kilka pasm górskich, z których na uwagę na pewno zasługują Pieniny. Ciągną się one na długości 35 km i są częścią Karpat. Obejmują swoim zasięgiem pieniński pas skałkowy, który oddziela Karpaty Zewnętrzne od Karpat Wewnętrznych. Pieniny od południa graniczą z Magurą Spiską, zaś od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim. Jest to wyodrębnione pasmo górskie, podzielone przełomami Dunajca na trzy części: Pieniny Spiskie, Pieniny Właściwe oraz Małe Pieniny.

Na tym terenie utworzono w 1932 roku Pieniński Park Narodowy, który jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce i pierwszym w Europie obszarem chronionym. Park obejmuje zarówno część polską, jak i słowacką Pienin. Obszar ten co roku odwiedza ponad 800 tys. turystów, a największe natężenie ruchu turystycznego w Pieninach notowane jest w miesiącach letnich, z czego aż 30 proc. turystów przyjeżdża w te piękne góry wyłącznie w sierpniu. Między innymi zatrzymuje się na noclegi, wybierając największe kurorty Pienin i oferowane przez nie apartamenty. Szczawnica jest przy tym miastem-uzdrowiskiem, do którego chętnie przyjeżdżają krajowi i zagraniczni podróżni.

Szczawnica wyrasta na znakomity kurort górski

Aż do końca lat 90. poprzedniego stulecia Szczawnica była uśpionym uzdrowiskiem, do którego przyjeżdżało niewielu turystów. Dziś miejscowość tętni życiem i zaczyna przypominać miejsce, które znane jest z czasów świetności uzdrowiska. W szczycie sezonu reprezentacyjny Plac Dietla jest pełen turystów, którzy spacerują, wdychają świeże powietrze i korzystają z bogatej oferty gastronomicznej Szczawnicy. Znalezienie wolnego i renomowanego pensjonatu w Szczawnicy, takiego jak Willa Zawadówka, w lipcu czy w sierpniu jest co najmniej trudne. Przyjezdni rezerwują miejsca noclegowe z dużym wyprzedzeniem tam, gdzie mogą dobrze zjeść i mieszkać przez kilka dni w komfortowych warunkach.

Szczawnica ma typowo uzdrowiskowy charakter, który zachowany został jeszcze z lat międzywojennych, co widoczne jest zwłaszcza w stylu architektonicznym. Otwarte są tu pijalnie wód, muzeum, czy też inne atrakcje tego pięknego miasteczka w Pieninach.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz