Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Dorosłym wydaje się często, że depresja to choroba wieku dojrzałego. Nic bardziej mylnego – może zapaść na nią osoba w każdym wieku, czyli również dziecko! Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać symptomy tej poważnej przypadłości, by szybko je zdiagnozować u swojego dziecka, jeśli się pojawią. W przypadku tej choroby jak najszybciej wprowadzona terapia jest bardzo ważna – dzięki niej bowiem malucha można w zupełności wyleczyć. Co powinno nas zaniepokoić?

Depresja może dotknąć wszystkich

Zaburzenia depresyjne pojawiają się w każdym wieku – wszystko bowiem zależy od warunków życia, typu osobowości, a nawet tak tajemniczych czynników jak skłonności genetyczne. Rodzice niesłusznie uważają, że dziwne zachowanie ich dziecka jest naturalne i kiedyś maluch, albo nastolatek po prostu z tego wyrośnie – niestety, we współczesnym świecie coraz częściej diagnozuje się depresję u dzieci. W przypadku nastolatków jest to tym trudniejsze, że młodzieńczy bunt czy wahania nastroju są często wynikiem naturalnego procesu dojrzewania – rodzicom zatem nie przychodzi do głowy, że obojętność, z jaką ich młody człowiek podchodzi do życia może być czymś więcej.

Dlaczego trzeba być uważnym? Ponieważ szacuje się, że około 1/3 nastolatków w Polsce ma objawy depresji, a przy tym 1/100 osób miewa myśli samobójcze. Czasem słyszy się o tego typu tragicznych sytuacjach, że jakiś młody człowiek odebrał sobie życie – lepiej więc mieć się na baczności i obserwować dziecko, które dziwnie się zachowuje. Co szczególnie powinno zwrócić naszą uwagę?

Depresja u dziecka – objawy

U dziecka depresja wygląda nieco inaczej niż u człowieka dorosłego, którego organizm – w tym również i psychika – są w pełni rozwinięte. Przede wszystkim – choć depresja kojarzy nam się zawsze ze spadkiem nastroju, smutkiem, żalem, obojętnością – u dzieci może przejawiać się arogancją, kapryśnością, hałaśliwością, kłopotami z koncentracją, kłopotami ze snem, a nawet agresją. Nierzadko zdarza się, że rodzice mylą depresję z ADHD – widać zatem, że symptomy są bardzo odmienne, niż te w późniejszym wieku. Na stronie terapia-krakow.com można znaleźć kontakt do dobrego specjalisty – psychoterapeuty. Jeśli w zachowaniu dziecka coś nas niepokoi, lepiej skontaktować się z psychologiem, niż sprawę pozostawić i potem żałować.

Depresji u dzieci do 12 roku życia mogą towarzyszyć nawet dolegliwości fizyczne – jak bóle brzucha, biegunki, moczenie nocne czy brak apetytu. Dlatego też wszelkie swoje podejrzenia warto omówić ze specjalistą. Terapia-krakow.com to jednocześnie miejsce nie tylko dla ludzi pochodzących z Krakowa – pod podany na stronie adres mejlowy można kierować swoje pytania, bądź telefonicznie umawiać się na wizytę. Interweniuj, jeśli coś zauważysz – w końcu chodzi o Twoje dziecko!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz