Jak rozbudzić w sobie kreatywność?

kreatywnosc01Muzyka, relaks, kawa. Odpowiedzi na tytułowe pytanie jest wiele – dla jednych najlepszą metodą będzie wyjazd, dla drugich z kolei kawa. Jak poszukiwać inspiracji? W jaki sposób rozbudzić w sobie kreatywność?

Sposobów i metod na rozbudzenie kreatywności jest wiele. Jedni od dłuższego czasu stosują sprawdzone dla siebie metody, inni z kolei co i raz poszukują nowych inspiracji. W jaki zatem sposób można pobudzać w sobie kreatywność i co będzie dla nas najbardziej korzystne?

Inspiracje

Nie da się ukryć, że jedną z głównych metod na rozbudzenie czy pobudzenie własnej kreatywności jest poszukiwanie inspiracji. Mogą być one zamknięte w przeróżnych formach – dla jednych najlepszą inspiracją będzie książka, dla drugich film, a dla trzecich – obraz w muzeum. Wszystko, co niesie ze sobą kulturalny przekaz i wpisuje się w formę sztuki, może być inspiracją, dzięki której rozbudzimy w sobie odpowiedni poziom kreatywności.

Różne dziedziny sztuki przenikają się wzajemnie, sprawiając, że granice pomiędzy dziedzinami są płynne i bardzo łatwo możemy po nich balansować. Daje to ogrom możliwości – dzięki takiemu podejściu możemy znaleźć nowe drogi artystycznego wyrazu, tworząc zarówno poważne dzieła, np. obrazy, jak i te mniej, jak chociażby jajka styropianowe. Oczywiście warto opierać się na powszechnych fundamentach różnych konwencji i gatunków.

Muzyka

Należy podkreślić, że muzyka również może dać nam ogrom inspiracji. Każdy zna to uczucie, kiedy wskutek słuchania utworu, który bardzo nam się podoba, przez nasze ciało przechodzi gęsia skórka. Jest to efekt uwalniania przez mózg dopaminy – bardzo ważny organiczny związek chemiczny.

Utwory muzyczne, bez względu na przedstawiany gatunek czy rodzaj, mogą wywoływać w nas wiele inspiracji i pobudzać naszą kreatywność, zachęcając do twórczego działania. Nie da się ukryć, że niejednokrotnie, słuchając muzyki, podoba nam się jej klimat czy atmosfera, która skłania nas do konkretnych refleksji bądź przemyśleń.

Odpoczynek i nowe miejsca

Dla wielu osób bardzo skuteczną metodą na pobudzenie kreatywności jest po prostu odpoczynek. Warto podkreślić, że nie musi być on długi – nawet piętnaście minut poświęcone na spokojne wypicie kawy może skutkować świeżymi pomysłami. Krótszy czy dłuższy relaks ma bardzo pozytywny wpływ nie tylko na nasz umysł, ale i cały organizm. Nic więc dziwnego, że w przypadku wielu osób najfajniejsze artystyczne pomysły wpadają do głowy właśnie podczas relaksu.

Na niektóre osoby doskonale wpływa zmiana miejsca. Nie musi być ona długa – wystarczą nawet dwa dni na to, aby móc spojrzeć na konkretną rzecz w zupełnie inny sposób. Mowa tutaj o mniejszych czy większych podróżach, które nie dość, że kształcą, to pozytywnie wpływają na nasze horyzonty.

Podsumowując, metod na rozbudzenie kreatywności jest tyle, ile kreatywnych osób. Jednym najbardziej będzie odpowiadać kawa i piętnastominutowa przerwa, drugim zmiana otoczenia, a trzecim wystarczy posłuchanie utworu czy przeczytanie książki czy opowiadania. Na koniec warto podkreślić, że mile widziane jest eksperymentowanie i próbowanie nowych metod na rozbudzenie swojej kreatywności.

Polecane artykuły