Jak radzić sobie z syndromem suchego oka?

Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że cierpią na zespół suchego oka. Podstawowe objawy tego syndromu to podrażnienie, swędzenie, pieczenie lub zaburzenia widzenia. Innym objawem suchego oka jest „uczucie obecności ciała obcego”, w oku. Często przyczyn takiego stanu rzeczy próbujemy się doszukać w zanieczyszczonym powietrzu, zadymionych pomieszczeniach, nadmiernej wrażliwości na warunki atmosferyczne i wielu innych. Okazuje się jednak, że z syndromem suchego oka można walczyć poprzez zmianę stylu życia i zmianę przyzwyczajeń.

Zespół suchego oka jest spowodowany chronicznym brakiem wystarczającego nawilżenia powierzchni oka. Naukowcy odkryli, że palenie papierosów i brak w organizmie niektórych witamin może przyczynić się do wysuszania oka, a nadmierne spożywanie kofeiny może zwiększać objawy. Suchość oczu może być wynikiem chorób ogólnoustrojowych, takich jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie oka różowatego lub zespół Sjogrena.

Długotrwałe stosowanie soczewek kontaktowych jest kolejną przyczyną. W rzeczywistości, zespół suchego oka jest najbardziej powszechny problemem wśród użytkowników soczewek kontaktowych.

Syndrom suchego oka jest jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości dotykających osoby w średnim wieku i osoby starsze.

Najczęściej syndrom pojawia się u osób palących. Dym z papierosów wysusza i zanieczyszcza gałkę oczną, narażając ją na podrażnienia. Syndrom suchego oka  występuje również u osób cierpiących na zaburzenia tarczycy, zapalenie stawów, złamania, osteoporozę, nadużywających alkohol i cukrzyków. Również ta grupa jest bardziej narażone na pojawienie się choroby w przyszłości.

Ponieważ zespół suchego oka może być spowodowany przez wiele różnych czynników, stosowane są różne podejścia w terapii. Najczęściej problem jest konsultowany z okulista lub optykiem. W przypadku znacznej wrażliwości nie zapominamy, że specjalista, a nie forum internetowe, służyć nam będzie fachową wiedzą i poradą.

Krople do oczu i inne środki smarujące dostępne w aptekach są podstawą nawilżania oka. W przypadku długotrwałego występowania syndromu suchego oka, powinien nas zbadać lekarz. Na podstawie badań i wywiadu może przepisać sztuczne łzy, w postaci nawilżających kropli do oczu, które mogą złagodzić uczucie suchości i szorstkości gałki ocznej. Niektóre sztuczne łzy zawierają dodatkowe substancje, w które ubogie są nasze naturalne łzy, takich jak na przykład lipidy. Sami możemy zadbać o to by nasza dieta była bogata w składniki zawierające substancję omega 3 wspomagającą nawilżanie śluzówek. Kwasy Omega 3 znajdują się przede wszystkim w rybach, warto więc pomyśleć o zwiększeniu dawki spożywanej i włączeniu ich na stałe do naszej diety. Dostępne są również rożnego rodzaju suplementy zawierające kwasy Omega 3 np. tutaj.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz