Jak przygotować podłoże do ocieplania domu?

Modern HouseOd tego jak będzie przygotowane podłoże do ocieplania domu zależy jego trwałość.

W branży możemy się spotkać z przekonaniem, że płyty styropianowe klei się montażowo a odpowiednie mocowanie zapewnią tylko łączniki mechaniczne w postaci kołków. Kołek, który nie ma właściwego podparcia w postaci kleju scalającego podłoże ze styropianem, spowoduje ruchy warstwy ocieplenia domu w kierunku prostopadłym do ściany. Na początku użytkowania nie zauważymy znacznej różnicy ani przemieszczania się styropianu, które występują w postaci rys. Jak zatem sprawić aby nasz materiał np. styropian grafitowy trzymał się ściany?

Krok pierwszy: osusz ściany

Przed przystąpieniem do ocieplania domu należy sprawdzić ściany a dokładnie czy są wilgotne np. od deszczu. Jeśli tak jest trzeba poczekać kilka dni aż wyschną. Jeśli wilgoć pojawia się z innych powodów np. wadliwa hydroizolacja fundamentów wtedy suszenie nic nie da. Usterki należy naprawić. Warto zainwestować w dobre produkty już na początku ocieplania domu. Do fundamentów doskonale nadaje się styropian grafitowy Swisspor HYDRO lambda. Surowiec, z którego jest wykonany zapewnia doskonałe parametry termoizolacyjne.

Krok drugi: oczyść ściany

Aby styropian dobrze przylegał do fasady należy oczyścić ściany z pyłu i brudu. Zacieki najlepiej usuną ciepłą wodą. Na rynku pojawiła się również nowa technologia, która umożliwia czyszczenie murów suchym lodem pod ciśnieniem. Tłustych plam najlepiej pozbyć się przy pomocy preparatów czyszczących lub benzyną ekstrakcyjną

Krok trzeci: wyrównaj ściany

Zalecana grubość kleju nakładana na ścianę to od 1 do 5 cm. Taka warstwa nie zawsze wystarczy aby wyrównać mury. Dlatego warto skorzystać z cementowej zaprawy wyrównującej. Nie zaleca się równania ścian przy pomocy płyt do ocieplania domu różnej grubości ponieważ jest to trudne do wykonania.

Krok czwarty: gruntowanie ścian

Po wysuszeniu, oczyszczeniu i wyrównaniu ścian przyszła kolej na gruntowanie. Podłoże mineralne jest dosyć chłonne dlatego może odciągać wilgoć z masy klejącej. Przed ocieplaniem domu warto użyć preparatu gruntującego ścianę. Taki roztwór wyrówna i zmniejszy chłonność podłoża.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz