Jak przezwyciężyć strach przed stomatologiem?

happy young female dentist with toolsDentofobia to jedna z najczęściej spotykanych fobii. Dotyka ona zarówno dorosłych, jak również dzieci i nastolatków. Nie ma jasnych przyczyn dentofobii – niektórzy obawiają się dźwięków przyrządów stomatologicznych, bólu, a niekiedy mają po prostu bolesne wspomnienie z poprzednich wizyty, które skutkują lękiem oraz strachem.

Zazwyczaj sama już przychodnia dentystyczna i myśl o niej może powodować lęk, płacz oraz uczucie dużego niepokoju, który paraliżuje i zabiera siłę do działania. Nie warto bagatelizować objawów dentofobii, ale warto pamiętać, że jedynym sposobem na piękne zęby oraz brak bolesnego leczenia są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Warto więc mimo wszystko przemóc się i zobligować do profilaktycznych wizyt oraz regularnych kontroli stanu uzębienia. Obecnie praktycznie każda przychodnia stomatologiczna posiada szereg udogodnień dla pacjenta, które pozwalają zniwelować jak najbardziej to możliwe uczucie bólu i dyskomfortu podczas zabiegów stomatologicznych. Mowa tutaj między innymi o znieczuleniu komputerowym, które jest bardziej precyzyjne i pozwala na praktycznie bezbolesny proces leczenia. Dodatkowo warto jest oczywiście uprzedzić stomatologa o swoim problemie oraz strachu i wybrać osobę, która specjalizuje się w leczeniu pacjentów z objawami fobii. Taki stomatolog wykaże się względem pacjenta większą troską oraz spokojem – warto jest także poprosić w miarę możliwości o możliwość odbycia dłuższej wizyty i robienia przerw w momencie, kiedy pacjent tego potrzebuje. Dzięki temu proces leczenia oraz kontroli uzębienia może być bardziej komfortowy.

Aby uniknąć prawdopodobieństwa wystąpienia dentofobii u dzieci, warto jest już od najmłodszych lat uczęszczać z nimi na regularne wizyty u dentysty. W tym celu pomoże stomatolog dziecięcy, który wykazuje się odpowiednią wiedzą w leczeniu zębów mlecznych oraz odpowiednim podejściem do małego i wymagającego pacjenta. Pierwsze wizyty u stomatologa zazwyczaj polegają wyłącznie na obejrzeniu przez lekarza zębów i ewentualnie na tzw. „lakowaniu”. Takie postępowanie i oswojenie się z dentystą oraz gabinetem stomatologicznym wspomaga wyrobienie dobrych nawyków oraz pozwala na zminimalizowanie przeraźliwego strachu przed stomatologiem już od najmłodszych lat.

Polecane artykuły