Jak prawidłowo przeprowadzać szkolenia BHP?

szkolenia_bhpKażdy kto zaczynał pracę zobowiązany był do odbycia szkolenia BHP. Jest to szereg zasad i reguł, które instruują jak odpowiednio wykonywać swoje obowiązki, tak by nie szkodziło to naszemu zdrowiu i zdrowiu innych osób, a także jak wykonywać je prawidłowo ze względu na podstawowe zasady higieny. Niestety, bardzo często szkolenia bhp sprowadzając się do formalności i podpisaniu kilku dokumentów. Pracownicy nie wiedzą jak odpowiedno pracować, jaką pozycję przyjmować by nie szkodzić swojemu kręgosłupowi lub jak przygotować miejsce pracy. Warto zatem dowiedzieć się jak takie szkolenie powinno wyglądać, co powinno się w nim zawierać aby możliwie jak najlepiej spełnić oczekiwania i potrzeby osób pracujących.

Czas 

Należy wiedzieć, ze szkolenia bhp powinny odbywać się na koszt pracodawcy i co ważniejsze, w czasie pracy. Należy więc poświęcić wystarczającą ilość czasu na przekazanie całej wiedzy i udzielenie odpowiedzi na ewentualne pytania. 

Dopasowanie do potrzeb

Szkolenie musi być dopasowane do rodzaju stanowiska. To znaczy, że część ogólna może być wspólna dla wszystkich osób pracujących(pod warunkiem, że nie jest to szkolenie wstępne), jednak ta szczegółowa musi odnosić się do konkretnego stanowiska, jakie dana osoba obejmuje. Co więcej, świetnym pomysłem jest przeprowadzenie szkolenia przez osobę, która zna konkretną branżę i będzie potrafiła zainteresować uczestników. W dużych miastach wiele firm specjalizuje się w szkoleniu pracowników firm z konkretnych sektorów. Przykładowo, szkolenia bhp gdańsk są bardzo często kierowane do pracowników sezonowych związanych z przemysłem turystycznym jak np. pracownicy gastronomii czy hoteli. Taka oferta pozwoli na zoptymalizowanie treści i przebieg szkolenia oraz na maksymalne dopasowanie go do potrzeb każdej osoby. Co więcej, ważny jest również sposób przeprowadzenia szkolenia bhp. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stają się case study, czyli omawianie pewnych praktycznych przykładów sytuacji w grupie i szukanie możliwie najlepszych rozwiązań w oparciu o wiedzę ze szkolenia bhp.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz