Jak powstaje tektura?

Tektura to sztywny, gruby papier, który produkowany jest w przemyśle papierniczym z różnym docelowym przeznaczeniem. Warto wiedzieć, jak powstaje i jak najczęściej wykorzystuje się w praktyce tekturę?

Pojęcie tektury

Według definicji encyklopedycznej, tektura jest najgrubszym materiałem papierniczym, który liczy sobie maksymalnie 4 mm grubości. Można wyróżnić tekturę białą, brązową lub szarą, a także techniczną i powlekaną. Jeśli mamy do czynienia z tekturą powlekaną jest ona pokryta folią spożywczą i nadaje się do kontaktu z żywnością. Oznacza to, że można z niej produkować tekturowe opakowania do wykorzystania w przemyśle spożywczym.

Dzięki dodaniu w procesie produkcji tektury różnych wypełniaczy i dodatków chemicznych można zdecydowanie zwiększyć jej odporność na obciążenia, mrożenie czy wilgoć i opady atmosferyczne.

Wyróżnić można tekturę litą lub falistą. Tektura lita tapicerska jest tekturą meblową i nazywana bywa tekturą litą makulaturową, w pełni ekologiczną. Wytwarzana jest w procesie recyklingu makulatury. Z kolei, tektura falista powstaje w wyniku połączenia od 2 do 7 warstw linerów, a warstwa środkowa nazywana fachowo flutingiem, jest falowana. Dzięki temu tektura falista wykazuje się dużą sztywnością w każdym arkuszu. Można wyróżnić różne typy fal w tekturach trzywarstwowych. W innych rodzajach tektury występują fale z połączeń typów podstawowych.

Proces produkcji tektury

Tektura powstaje poprzez sklejenie co najmniej dwóch, a najwięcej kilku warstw tak zwanej masy papierniczej. Do jej wyrobu wykorzystywane są grubsze włókna szmat, makulatury czy ścieru drzewnego. Można więc powiedzieć, że powstaje ona z przetworzenia surowców wtórnych lub resztek z produkcji innych wyrobów.

Każda tektura może mieć inną gramaturę, zależną od tego, ile warstw wykorzystano w procesie jej produkcji. Na przykład firma Tek-Pud, produkująca opakowania tekturowe wskazuje, że istnieją tektury o gramaturze od 300 g/m2 do 710 g/m2 przy wyrobach 3-warstwowych oraz od 480 g/m2 do 1500 g/m2 dla tektur 5-warstwowych. Generalnie przyjmuje się, że im wyższą gramaturą cechuje się tektura, tym większa będzie jej wytrzymałość, ale i będzie ona więcej kosztować.

Jak wykorzystywana jest tektura?

W Polsce najczęściej wykorzystuje się tekturę w branży produkującej opakowania do żywności, w gastronomii, cukiernictwie i w pizzeriach. Każda tektura, która ma kontakt z żywnością powinna pochodzić z zakładów, które przeszły proces atestacji produktów w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz