Jak pomóc osobom starszym w swoim sąsiedztwie?

senior-znakNietrudno zauważyć osoby starsze w naszym najbliższym otoczeniu. Zdarza się jednak, że szybkie tempo życia, codzienne obowiązki nie pozwalają nam dostrzec ich problemów z najprostszymi codziennymi czynnościami, jak zejście po schodach czy zrobienie zakupów. Okazuje się, że każdy odrobiną wysiłku może im dać więcej, niż jest tego świadomy.

Małe gesty o wielkim znaczeniu

Kiedy decydujemy się na pomoc osobie starszej z naszej sąsiedztwa, musimy pamiętać, że proponując swoje wsparcie, powinniśmy być bardzo delikatni. Warto zapytać, czy czegoś nie potrzebuje, jak ewentualnie możemy jej pomóc. Idąc do sklepu, można zaproponować, że kupimy jej kilka produktów. Jeżeli dostrzeżmy, że jest ona skłonna przyjąć naszą pomoc, chętnie z niej korzysta, dopiero wówczas stawiamy coraz większe kroki, jak propozycja posprzątania w mieszkaniu czy proponując przykładowo wspólny spacer w sobotę.

Trzeba jednak pamiętać, aby nie decydować się na taką pomoc, jeżeli nie jesteśmy pewni, że sobie nie poradzimy, że zabraknie nam czasu, że nie będziemy w stanie zawsze dotrzymać danego słowa. Osoby starsze, często samotne, nie zawsze oczekują tak dużego zaangażowania z naszej strony. Bardzo często wystarczy rozmowa nawet kilka minut, spacer, pomoc w wejściu po schodach. Takie małe, acz „duże” gesty.

W poszukiwaniu fachowej pomocy

Osoba starsza w przypadku większej niepełnosprawności i znacznych ograniczeń ruchowych będzie wymagała opieki osoby o fachowej wiedzy i z dużym doświadczeniem. Możemy zaproponować jej wparcie opiekunów z GoldCare.pl. W zależności od stopnia ograniczenia ruchowego oraz potrzeby opieki medycznej firma proponuje opiekę całodobową, godzinową lub okresową. Pamiętaj, że nie zawsze będziesz w stanie sam pomóc swojemu sąsiadowi lub sąsiadce. Kontrolowanie stanu zdrowia, podawanie leków, rehabilitacja, specjalistyczny sprzęt – wszystko to możemy jemu bądź jej zapewnić, oferując pomoc ze strony specjalistów. Sami możemy oferować im chociaż część swojego wolnego czasu na rozmowę, spacer lub wspólne czytanie książek.

Więcej informacji znaleźć można na stronie: GoldCare.pl.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz