Jak oszacować koszty startup’u

6905516377_b374fe888e_oJednym z powodów, dla których biznesplan to dobry pierwszy krok do założenia firmy, jest odpowiedź na fundamentalne i krytyczne pytanie: ile pieniędzy potrzeba na rozpoczęcie przedsięwzięcia

Jednym z powodów, dla których biznesplan to dobry pierwszy krok do założenia firmy, jest odpowiedź na fundamentalne i krytyczne pytanie: ile pieniędzy potrzeba na rozpoczęcie przedsięwzięcia. Chodzi o to, że posiadanie konkretnego pomysłu na temat kosztów początkowych może korzystnie wpłynąć na twój biznes, w przeciwieństwie do braku planu. Kluczem jest spojrzenie na wydatki biznesowe jako poszczególne elementy.

 

Możesz obliczyć koszty początkowe, przygotowując trzy proste listy, kilka domysłów, a następnie dodając je wszystkie.

 

Przeanalizuj wydatki na aktywa. Twoje zasoby biznesowe to rzeczy, których potrzebujesz w swojej działalności w długim okresie. Na przykład, jeśli uruchamiasz sklep stacjonarny, mogą to być takie przedmioty, jak półki, stoły, kasa fiskalna i tak dalej. Artysta grafik może potrzebować między innymi wyspecjalizowanych drukarek i tablicy kreślarskiej.

 

Jeśli tworzysz lub sprzedajesz produkty, pomyśl o zapasach, które musisz mieć na początku. Najłatwiejszym przykładem są książki, które księgarnia musi magazynować lub surowce, jakich producent może potrzebować, aby rozpocząć wytwarzanie produktu. Jeśli zaczynasz działalność usługową – czyli nie produkujesz ani nie sprzedajesz produktów – nie martw się o zasoby. Możesz pominąć ten krok.

 

Dla każdej pozycji na tej liście, dowiedz się, ile to będzie kosztować. Jeśli nie jesteś w stanie oszacować ceny przedmiotu z głowy, przeprowadź małe badanie. Na przykład, zadzwoń do pośredników nieruchomości, aby zapytać o cenę wynajmu powierzchni. Skontaktuj się z brokerem ubezpieczeniowym, aby zapytać o plany ubezpieczeniowe i ich ceny.

 

Nie wszystko, co kupujesz, jest zasobem. Wydajesz także pieniądze na inne rzeczy. Na przykład, założenie firmy prawniczej, spółki z oo lub spółki osobowej wiąże się z wysokimi kosztami. Pieniądze, które wydasz na budowę swojej strony, koszty związane z umocnieniem biura i wynagrodzeniami, które płacisz pracownikom, są również przykładami wydatków.

 

Określ, ile pieniędzy potrzebujesz, aby zacząć. Ostatnim elementem układanki jest wiedza o tym, ile pieniędzy będziesz potrzebować w pierwszych miesiącach, podczas gdy twój startup się rozwija i nie generuje wystarczającej sprzedaży, aby pokryć koszty i wydatki. Istnieje wiele teorii, jak to zrobić. Niektórzy mówią, że potrzebujesz wystarczająco dużo, by pokryć sześciomiesięczne wydatki. Inni mówią o roku. Nie jest to łatwe do oszacowania.

 

Powinieneś stworzyć listę na 12 miesięcy z szacowaną sprzedażą, kosztami i wydatkami za każdy miesiąc. Odejmij koszty i wydatki od sprzedaży za każdy miesiąc, a wynik powinien pokazać, czy brakuje ci gotówki. Dzięki temu arkuszowi kalkulacyjnemu będziesz mógł określić, ile miesięcy potrzeba, aby zacząć wychodzić na prostą i ile pieniędzy brakuje. To jest zasadniczo to, co musisz mieć jako początkową gotówkę.

 

Jeśli nie masz pomysłu, skąd wziąć pieniądze na uruchomienie swojego startupu, złóż wniosek o fundusze unijne. Poznańska firma AmBiznes może pomóc ci w dopełnieniu wszelkich formalności i zaoferować ci wsparcie podczas całego procesu. Odwiedź stronę internetową www.ambiznes.pl aby dowiedzieć się więcej.

Polecane artykuły