Jak określić płeć u papugi?

cat-and-dog-vetOd niedawna możemy zaobserwować wzrost liczby miłośników papug w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie pierzastego przyjaciela. Zwykle papugi kupowane są w dość młodym wieku, co zwiększa szansę na ich pełne oswojenie oraz nawiązanie bardzo silnej i trwałej więzi z opiekunem. W przypadku sprzedaży tak młodych zwierząt hodowca nie jest zwykle w stanie określić płci ptaka, zatem przez dłuższy czas, czasami nawet przez lata, właściciel żyje w nieświadomości. W końcu jednak, czy to z czystej ciekawości, czy to kierując się pragnieniem nabycia kolejnego ptaka przeciwnej płci, zaczyna go da ta sprawa nurtować. I co począć w takiej sytuacji?

Dymorfizm płciowy

Sprawa jest bardzo prosta, jeżeli u danego gatunku występuje dymorfizm płciowy, tak jest na przykład u lor wielkich, popularnie zwanych barwinkami. W tym wypadku samce są jaskrawo zielone, z pomarańczowymi dziobami, samice czerwono-niebieskie z czarnymi dziobami. Różnica jest tak duża, że przez lata uważana je za odrębne gatunki. Są też gatunki, u których płeć można łatwo określić na podstawie zachowania lub niewielkich różnic, jak to ma miejsce w przypadku popularnych papużek falistych czy nimf. Co jednak, jeżeli zarówno samczyk jak i samiczka wyglądają identycznie?

Badanie DNA

W takiej sytuacji jedyną pewną metodą na określenie płci będzie badanie DNA. Obecnie można je wykonać w większości dobrych gabinetów weterynaryjnych, takich jak weterynarz Ursynów. Najpopularniejsza ze stosowanych metod oparta jest o zasadę łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR). Do wykonania testu konieczne są dwa – trzy pióra lub kropla krwi. W pierwszym przypadku powinny to być pióra świeżo wyrwane, a nie takie, które ptak zgubił i leżały na podłodze przez dłuższy czas. Najlepiej wybierać pióra z upierzenia gardłowego, będące dopiero w fazie wzrostu, gdyż zawierają one większą ilość materiału genetycznego. Starsze posiadają znacznie mniej DNA, co sprawia, że czasami nie udaje się z nich wyizolować wystarczającej dla określenia płci ilości komórek dziedzicznych. Jeśli chodzi o krew, to u ptaków pobiera się najczęściej z pazura, poprzez wykonanie niewielkiego nacięcia skalpelem lub lancetem do pobierania krwi. Następnie pozyskana w ten sposób kropla umieszczana jest bezpośrednio na kartce bibuły filtracyjnej i, po wysuszeniu, zamykana w specjalnej torebce i wysyłana do laboratorium. 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz