Jak odróżnić biżuterię srebrną od posrebrzanej?

Zakup biżuterii jest trudny dla osób, które nie znają się na kamieniach szlachetnych i ogólnie szlachetnych kruszcach oraz nie potrafią ich rozpoznawać względem siebie. Przykładem jest rozróżnienie biżuterii srebrnej oraz posrebrzanej. Jak tego dokonać?

Stemple na wyrobach biżuteryjnych

W szczególności klientom nie łatwo jest dokonać trafnego rozróżnienia pomiędzy biżuterią srebrną i posrebrzaną przy zakupach online. Uczciwy sprzedawca powinien umieścić na srebrnej biżuterii odpowiednie oznaczenie z próbą i stemplem. Warto w opisie pożądanego produktu poszukać oznaczenia próby -„Sterling”. Powinna być to próba 925, która dla srebra jest najwyższą próbą jubilerską i oznacza czystość stopu na poziomie 92,5 proc. W ten sposób opisuje swoje srebrne produkty sklep Cacko24.

Przy zakupach „na żywo” można sprawdzić przy zapięciu, np. wewnątrz pierścionka, po wewnętrznej stronie broszki lub wewnątrz oczek łańcuszka, jaki stempel wybito.

Uwaga! Oznaczenie stemplem wyłącznie przy zapięciu jest wybiegiem stosowanym niekiedy przez sprzedawców – zapięcie jest co prawda srebrne, ale już sam łańcuszek posrebrzany. 

Srebro kosztuje

Czyste srebro najwyższej próby jubilerskiej musi kosztować. Nie jest tak drogie jak złoto, ale nie możemy liczyć na to, że za kilka złotych kupimy srebrny pierścionek czy bransoletkę. Często firmy wykonują biżuterię ze stali jubilerskiej, którą pokrywają cienką warstwą srebra. Może to wyglądać dokładnie tak samo, jak wyrób srebrny, ale cena ujawnia, z czym tak właściwie mamy do czynienia.

Barwa i trwałość

Srebro należy do metali dosyć miękkich, które łatwo zarysować. Z czasem jego powierzchnia będzie pościerana i widocznie porysowana, ale biżuteria posrebrzana szybko się doszczętnie zniszczy.

Różnice pomiędzy wyrobami srebrnymi i posrebrzanymi tkwią również w barwie metalu. Przy biżuterii srebrnej będzie ona bardziej matowa od posrebrzanej i zimniejsza. Aby jednak zauważyć takie subtelne różnice trzeba albo trzeba mieć w tym doświadczenie, albo dysponować materiałem porównawczym, w przypadku którego mamy pewność, z czego jest zrobiony.

Najlepiej dla własnego bezpieczeństwa kupować srebro od sprawdzonych sprzedawców i jubilerów, którzy cieszą się renomą w branży. Nie trzeba obawiać się dokonywania zakupów online, ponieważ zawsze możemy zwrócić zakupiony przedmiot w ciągu 14 dni od chwili jego nabycia na odległość, bez konieczności podawania przyczyn swojej decyzji.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz