Jak kłaść płyty regipsowe?

plyta-gipsowo-kartonowaWiosna to czas sprzyjający remontom oraz budowie domu. Jest to zatem znakomita okazja, aby wyrównać ściany w mieszkaniu w taki sposób, aby miały one kąty proste oraz ustawione były w idealnym pionie oraz poziomie. Początkowo kwestia ta może się wydawać nieistotna, jednak wystarczy na ścianie zawiesić rozmaite dekoracje, aby krzywizna ściany była dla nas widoczna. Doskonałym rozwiązaniem nierównych ścian jest więc zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych, potocznie zwanych regipsami.

Problem z krzywymi ścianami będzie najbardziej dotkliwy podczas kładzenia kafelków w kuchni lub łazience. Wtedy każdą najmniejszą nierówność widać jak na dłoni i trzeba odpowiednio docinać płytki, aby pokrywały one całą powierzchnię ściany. Istotne jest także odpowiednie wypoziomowanie podłoża, bowiem przytwierdzając do nich kafelki, musimy nadkładać ilość używanego kleju, w celu wyrównania nachylenia. Komplikacje pojawiają się także przy dobieraniu blatu do kuchni, lub ustawianiu narożnej szafki – brak kąta prostego skutkuje nieestetycznym oraz niepraktycznym wykończeniem wnętrz w naszym mieszkaniu.

Przygotowanie ściany

Ścianę najlepiej jest doprowadzić do stanu surowego. Usuwany zatem stary tynk razem z farbą i dokładnie oczyszczamy cegły z pyłu oraz resztek zaprawy – można do tego celu użyć odkurzacza, dzięki czemu unikniemy tworzenia się bałaganu w pomieszczeniu. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest zagruntowanie przygotowanej powierzchni. Jest to niezwykle istotne szczególnie w przypadku starym murów, bowiem umożliwia wyrównanie poziomu ich chłonności, a także znacząco je wzmacnia. Jeśli więc widzimy, że nasze ściany „piją” grunt, wówczas warto ponowić nakładanie płynu – zapewni nam to lepszą przyczepność przy kładzeniu płyt g-k. Aby ściany mogły odpowiednio wyschnąć, czynność tę należy wykonać na dzień przed układaniem regipsów.

Przycinanie płyt

Podczas przygotowywania płyt pod montaż musimy je wyciąć w taki sposób, aby idealnie pasowały do naszych ścian. Mierzymy więc szerokość i długość powierzchni muru, pamiętając jednak, aby zostawić niewielką szczelinę między ścianą a podłogą – dzięki temu wilgoć z podłoża nie będzie wnikała do regipsów. Należy także wziąć pod uwagę wszelkie otwory, które powinny znajdować się w płytach – miejsca na gniazda elektryczne lub przyłącza baterii łazienkowych. Cięcie płyt gipsowo-kartonowych jest niebywale łatwe, bowiem wystarczy nożem segmentowym wykonać głębokie nacięcie, a następnie przełamać regips. Kiedy wszystkie płyty są odpowiednio obrobione, wówczas możemy przejść do ich montażu.

Klejenie regipsów

Do tego celu potrzebna nam będzie zaprawa klejowa, którą przygotujemy według instrukcji na opakowaniu – koniecznie pamiętajmy jednak, żeby mieszając zaprawę z wodą korzystać z niskich obrotów mieszadła. Unikniemy w ten sposób zapowietrzenia się kleju, a więc będzie on lepiej spełniał swoją funkcję. Przygotowane spoiwo nakładamy na ścianę w formie placków – jego gęsta konsystencja sprawi, że będzie się doskonale trzymało na pionowych podłożach. Następnie przykładamy przycięty regips i układamy go na ścianie. Klej gipsowy wiąże po upływie 30 minut, zatem mamy czas na to, żeby dokładnie ułożyć płytę. Będzie nam do tego celu potrzebna długa poziomica, która podpowie nam, w którym miejscu powinniśmy mocniej docisnąć i dopasować regips do ściany. Sprawdzamy czy uzyskaliśmy stosowny pion i poziom i powtarzamy wszystkie czynności przy kolejnych płytach – przy kolejnych regipsach powinniśmy się upewnić, że zachowaliśmy kąt prosty względem pozostałych płyt.

Położone regipsy już po kilku godzinach są gotowe do dalszych prac – tapetowania, malowania oraz glazurowania. Jeśli jednak będziemy malowali płyty, wówczas powinniśmy się także pozbyć szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami gipsowo-kartonowymi. Nakładamy zatem gładź szpachlową oraz polerujemy ją do uzyskania gładkiej powierzchni.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz