Jak działa suszarnia do ziarna?

susz-2Suszarnia do ziarna to urządzenie niezbędne w każdym gospodarstwie zajmującym się produkcją zboża. Ułatwia osuszanie i przechowywanie ziarna na dużą skalę. W jaki sposób działa?

Suszarnia do ziarna to urządzenie niezbędne w każdym gospodarstwie zajmującym się produkcją zboża. Ułatwia osuszanie i przechowywanie ziarna na dużą skalę. W jaki sposób działa?

Suszarnia do ziarna: zasada działania

Pierwszym etapem pracy suszarni do ziarna powinno być jej ustawienie zgodnie z instrukcją obsługi oraz przygotowanie ziarna, które powinno być możliwie jak najczystsze- zalecane jest wcześniejsze użycie czyszczalni. Kolejny etap to załadunek, podczas którego przenośnik ślimakowy jest obsługiwany najczęściej za pomocą elektrycznego panelu. Za pomocą ślimaka pionowego zboże jest przenoszone do silosu suszącego, podczas kiedy palnik i mieszadło powinny być włączone. Właściwy proces suszenia zboża następuje po otwarciu przesłony obiegu wtórnego. Uruchamiane jest wtedy mieszadło, a następnie, gdy ziarno jest już wprawione w ruch, uruchamiany jest także palnik. Po wysuszeniu ziarno jest chłodzone: jest to krok niezbędny przed rozpoczęciem procesu magazynowania zboża. Podczas chłodzenia ziarno ciągle znajduje się w ruchu, ale palnik jest wyłączony, dzięki czemu zboże stopniowo wytraca temperaturę. Po zakończeniu chłodzenia suszarnia do ziarna jest rozładowywana za pomocą rury zsypowej.  

Popularne suszarnie do ziarna

W ofercie firmy Buttimer możemy znaleźć różnego rodzaju suszarnie do ziarna, które spełnią potrzeby gospodarstw specjalizujących się w produkcji zboża. Warto zwrócić uwagę na suszarnie przepływowe Cimbria o ciągłej metodzie działania. Mają one 3 modele: z pojedynczą, podwójną oraz z potrójną kolumną suszenia, które charakteryzują się taką samą konstrukcją, ale różnią się pomiędzy sobą szerokością. Każdy z modeli suszarni Cimbria jest dostępny w rozmiarach od 14 do 38 sekcji, z możliwością dodania pośrednich sekcji 4 stopniowych. W tego rodzaju suszarni standardem są osiągi na poziomie 390 ton na godzinę, a suszenie pszenicy odbywa się w temperaturze 100  °C. Zawartość wilgoci waha się tutaj w granicach 19- 15 %. Innym godnym polecenia produktem jest suszarnia do ziarna Eco Master, która pozwala na optymalizację procesu suszenia dzięki nowoczesnej technologii wentylatorów odpylających, które pozwalają na osiągniecie 15 % oszczędności energii cieplnej, a także aż 45 % zużywanej energii elektrycznej. Zamknięta obudowa wentylacyjna suszarni zapewnia niską emisję pyłu, a także niski poziom emitowanego hałasu. W serii Eco Master jest dostępnych 7 rozmiarów w trzech najpopularniejszych szerokościach, co daje zakres wydajności w granicach 25- 275 ton na godzinę.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz