Jak dbać o środowisko na co dzień? – kilka pomocnych porad

Przykładamy obecnie coraz większą wagę do ochrony środowiska. Na szczęście – ponieważ poprzednie pokolenia słabo o to dbały i doprowadziły do wielu niekorzystnych zmian na naszej planecie. W skutek tego teraz oddychamy coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzem, zmagamy się z ociepleniem klimatu i stertami śmieci, które znaleźć można nawet na orbicie! W związku z tym można się tylko cieszyć, że nastała wręcz moda na dbanie o środowisko. Jak być ekologiem na co dzień?

Zwracaj uwagę na szczegóły!

Kolejny raz w sklepie pojawiła się konieczność zakupu foliowej siatki, bo zapomniałeś wziąć własnej? Wyrzuciłeś baterie do zwykłego śmietnika, zamiast do odpowiedniego punktu? A może trzymać w piwnicy elektrośmieci, na przykład starą pralkę?

W dbaniu o ekologię niezwykle istotne jest przykładanie uwagi do szczegółów – czasem pewne rzeczy wykonujemy z wygody, nie myśląc, że przyczyniamy się do marnotrawstwa energii czy wody, a w konsekwencji jeszcze większego zanieczyszczenia środowiska. Wszak energia powstaje zwykle na skutek spalania paliw kopalnych, które je trują! Dlatego powinniśmy zainwestować w torby papierowe i reklamówki biodegradowalne (na przykład firmy Foliex), nosić je do sklepu czy pakować w nie produkty spożywcze. Powinniśmy oddawać nieużywane rzeczy do odpowiednich punktów lub skupów, by mogły zostać przetworzone. Warto też oszczędzać wodę i energię, na przykład gasząc światło i telewizor, gdy wychodzimy z pokoju nawet na 5 minut.

Uczyń swój dom ekologicznym!

Zaczyna się oczywiście od podstaw, jednak w miarę dojrzewania pojawia się chęć podjęcia kolejnych działań, by jeszcze lepiej dbać o naszą wspólną planetę Ziemię. Ekologicznych rozwiązań, które można wprowadzić w swoich domach jest teraz na szczęście bez liku, więc jeśli tylko będziemy mieli dodatkowe fundusze, powinniśmy się postarać o ocieplenie całego budynku, by ciepło nie ulatywało na zewnątrz na przykład przez dach, stwarzając konieczność dodatkowego wydatku energetycznego na uczynienie wnętrza ciepłym. Warto też zainwestować w solidne okna i drzwi oraz dodatkowo je zabezpieczyć (w tym samym celu).

Prawdziwa zmiana następuje jednak na poziomie wytwarzania energii. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest teraz montaż baterii słonecznych, które pozwalają wytwarzać energię do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych oraz ogrzewania wody. Warto w nie zainwestować – zwłaszcza że tym samym pozwolą oszczędzić na rachunkach, więc jest to inwestycja z podwójnymi korzyściami. Oszczędzamy swoją planetę, a także pieniądze!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz