Integracja działu marketingu i sprzedaży

Sprzedaż i marketing są działami w firmach, które powinny być ściśle ze sobą zintegrowane. Nie można prowadzić efektywnej sprzedaży bez budowania relacji z klientem czy bez prowadzenia określonej strategii promocji marki. Reklama i budżet przeznaczany na takie cele muszą przekładać się na konkretne zyski sprzedażowe. Jak zatem doprowadzić do ścisłej integracji działu marketingu i sprzedaży oraz z czym jest to związane?

Jak zorganizować pracę w firmie?

Wielu przedsiębiorców sprowadza marketing wyłącznie do reklamy i promocji, tymczasem to tylko niewielka część działań, jakimi powinni zajmować się specjaliści ds. marketingu. Powinien on być rozumiany jako działania dotyczące ceny, produktu, promocji i dystrybucji, a więc i sprzedaży. Tymczasem istnieje wiele firm, w których działy marketingu i sprzedaży nie tylko nie współpracują ze sobą, ale dbając o własne interesy sabotują działania innych pracowników.

Dla wspólnego dobra firmy należy komunikować się ze sobą w działach marketingu i sprzedaży i to powinno być celem pracowników obu komórek w hierarchii organizacyjnej przedsiębiorstwa.  Poza tym, integracja marketingu i sprzedaży jest konieczna, ponieważ w dzisiejszym czasie zmienił się klient. Sprzedawcy już nie są w stanie obsłużyć go w taki sposób, jakby sobie tego życzył. Trzeba posługiwać się narzędziami marketingowymi, aby tworzyć i precyzyjnie kierować zindywidualizowane komunikaty do określonych grup klientów.

Dlaczego integracja jest istotna?

Pamiętajmy też, że sami klienci poszukują informacji o firmie, jej produktach i usługach oraz kontaktują się z przedstawicielami handlowymi zanim nie podejmą ostatecznej decyzji sprzedażowej. Aktywność konsumentów powoduje, że firmy muszą podejmować działania marketingowe, aby dostarczać im informacji i generując popyt na wczesnych etapach procesu zakupowego. Jest to typową funkcją marketingu, nie zaś sprzedaży, która następuje dopiero w późniejszym czasie.

Przedsiębiorca, który rozumie istotę integracji marketingu i sprzedaży, będzie mógł skutecznie konkurować z innymi firmami na rynku. Aby doprowadzić do takiej sytuacji i wpisać się w światowy trend łączenia obu działów w firmach, warto skorzystać z profesjonalnych usług komunikacyjnych, które świadczy na polskim rynku między innymi firma Grow Poland. Trend na integrację obu działów jest nieunikniony dla wszystkich branż – prędzej czy później będzie trzeba takiego połączenia dokonać.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz