Gwintowniki – podział i zastosowania

taps gwintownikiZakres wszelkiego rodzaju narzędzi skrawających jest bardzo szeroki. Dzielimy bowiem poszczególne produkty w zależności chociażby od sposobów i rodzajów obróbki, zastosowania czy rodzaju napędu. Niezwykle często wykorzystywane są zwłaszcza gwintowniki.

Gwintowniki – różnorodność rodzajów

Jak sama nazwa wskazuje, służą one do nacinania gwintów wewnętrznych. Posiadają ostrza skrawające (najczęściej od trzech do pięciu), które tworzą wspomniane gwinty na wybranej przez nas powierzchni. Są one prawozwojowe bądź lewozwojowe, a także metryczne lub calowe, w zależności od rodzaju narzędzia.

Podstawowy podział gwintowników dotyczy jednak sposobu ich działania. Wyróżnia się bowiem odmiany ręczne, a także maszynowe. Różnią się one między sobą przede wszystkim budową. W pierwszym rozwiązaniu nacinanie odbywa się za pomocą zdzieraka i wykańczaka. Cała operacja może być wykonana dwustopniowo bądź trzystopniowo – jest to zależnie w głównej mierze od posiadanego narzędzia, a także rodzaju powierzchni, na której wykonywany jest gwint. Narzędzia ręczne wyposażone są również w dodatkową rączkę, która w znaczący sposób ułatwia pracę. Jest chodzi natomiast o rodzaj maszynowy, w grę wchodzi odpowiednia końcówka w kształcie stożka, która nacina gwint za jednym razem. Jest to rozwiązanie z pewnością dużo wygodniejsze, pozwalające na szybszą i sprawniejszą pracę, niezależnie od skrawanej powierzchni.

W przypadku gwintowników maszynowych mamy do czynienia z podziałem dodatkowym. Dostępne narzędzia różnią się bowiem miedzy sobą pod względem typów nakroju, które natomiast determinują liczbę dostępnych zwojów narzędzia. Dlatego też wyróżnia się gwintowniki maszynowe o nakroju:

• Typu A – posiadają od 6 do 8 zwojów, które wykonują pracę pod kątem 5 stopni. Otwory przelotowe są z reguły krótkie, a rowki proste,
• Typu B – od 3,5 do 5 zwojów. Różnią się one przede wszystkim różną długością otworów przelotowych, a także zwiększonym kątem nakroju (do ośmiu stopni),
• Typu C – posiadają jedynie od 2 do 3 zwojów, występujące rowki są proste lub śrubowe. Za pomocą tego rodzaju gwintowników maszynowych możemy wykonywać zarówno otwory nieprzelotowe (tak zwane ślepe), jak i różnej długości otwory przelotowe. Kąt nakroju wynosi natomiast piętnaście stopni,
• Typu D – również możemy wykonywać różnego rodzaju otwory, natomiast kąt spada do ośmiu stopniu. Liczba zwojów waha się w przedziale od 3,5 do 5,
• Typu E – najmniejsza liczna zwojów, bo jedynie od 1,5 do 2, wysoki jest natomiast kąt nakroju (23 stopnie). Za sprawą tego typu gwintowników wykonujemy jedynie nieprzelotowe otwory z krótkim wylotem gwintu. Stosuje się je najczęściej do mosiądzu.

Gwintowniki są niezbędne do skutecznej pracy w warsztacie. W miejscu, które podlinkowałem można znaleźć całe mnóstwo różnorodnych ich rodzajów.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz