Gdzie wyposażyć ubojnię bydła w niezbędne urządzenia?

Wyposażenie ubojni bydła w sprzęt i linię technologiczną to jeden z kluczowych etapów tworzenia zakładu. Od doboru elementów zaplecza technologicznego zależeć będzie później nie tylko wydajność produkcji, ale także wysokość kosztów eksploatacji maszyn.

Najważniejsze elementy wyposażenia ubojni

Przetwórstwo mięsa wymaga stosowania wielu profesjonalnych urządzeń, które umożliwiają ubój i obróbkę mięsa w sposób zapewniający zachowanie wszelkich wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy. Do jednych z najważniejszych elementów wyposażenia ubojni zalicza się: urządzenia związane z rozładunkiem i przyjęciem żywca (rampy, przenośniki i systemy transportowe), sprzęt do uboju (m.in. boksy oszałamiania, rytualne klatki uboju), stoły do obróbki podrobów, linie do rozbioru mięsa itp., a także umywalki, sterylizatory, systemy chłodzenia, czy wreszcie zaawansowane systemy utylizacji odpadów. W każdym zakładzie zajmującym się ubojem i przetwórstwem mięsa niezbędne są również systemy transportowe, czyli np. tory rurowe na linii uboju i rozbioru, przenośniki i tory wykrwawiania, haki rzeźnicze, zawiesia, rozpieracze do trzody itd.

Skąd wziąć najlepsze wyposażenie?

Od jakości i niezawodności wszystkich urządzeń zależy to, jak będzie potem przebiegała praca całego zakładu. Dlatego też wybierając dostawcę wyposażenia, warto wziąć pod uwagę firmy, które mają wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu tego rodzaju urządzeń, a przy tym oferują najnowocześniejsze rozwiązania. O wyborze producenta sprzętu powinny decydować także aspekty związane z późniejszą eksploatacją całej linii technologicznej, rozwiązywaniem ewentualnych problemów, serwisem i konserwacją. Dość dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług polskiej firmy, która jest w stanie zapewnić kompleksową obsługę – od projektu linii technologicznej, przez jej realizację, po usługi serwisowe. W Polsce funkcjonuje kilka takich firm np. firma Renox Sp. z o.o. z Bydgoszczy (http://renox.eu.com/pl/) od lat specjalizuje się w dostarczaniu elementów linii technologicznych dla branży przemysłu mięsnego. Jej doskonale wyposażony w nowoczesne maszyny zakład obróbki metali dostarcza osprzęt rzeźniczy dla największych w Polsce zakładów przetwórstwa mięsnego.

Przetwórstwo mięsa jest bardzo wymagającym biznesem, które jednak może przynieść duże zyski. Najtrudniejszym zadaniem jest sprostanie wysokim wymaganiom rynku, na którym działa już wiele firm. Nowoczesne i niezawodne wyposażenie zakładu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zdobycia przewagi konkurencyjnej.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz