Fachowiec – na co zwrócić uwagę?

fachowiecWszyscy doskonale wiemy jak dużym rynkiem jest branża usług budowlanych. W teorii nie jest problemem znaleźć fachowca do prac wykończeniowych. Niestety w praktyce nie jest to takie proste, zwłaszcza w przypadku kiedy chcesz, żeby była to osoba sprawdzona bądź posiadająca dobre opinie. Takie osoby lub firmy mają zarezerwowane zlecenia nawet na rok wprzód. Co zatem sprawia, że część budowlańców jest tak oblegana, a pozostała część nie cieszy się takim wzięciem?

Kiedy decydujemy się na wybór firmy wykończeniowej w pierwszej kolejności szukamy wśród tych poleconych przez znajomych. To naturalna kolej rzeczy bo jeśli zaprzyjaźnione osoby były zadowolone to dlaczego my nie powinniśmy być. Czy jest tak zawsze? Z tym bywa różnie gdyż styl pracy fachowców jednym odpowiada, a innym już nie. Jednak przede wszystkim jakość wykonanej usługi powinna być dla nas najważniejsza. Często to czy firma jest profesjonalna widać gołym okiem. Jeśli przyjeżdża do was budowlaniec w celu wykonania zamówionej usługi i wciąż brakuje mu narzędzi, albo w skrajnych wypadkach korzysta z Waszych to coś jest na pewno nie tak. Niestety obecnie każdy może rozpocząć działalność w branży wykończeniowej bez względu na to czy posiada niezbędne umiejętności czy też nie. Warto zatem zwrócić uwagę na wyposażenie jakim dysponuje firma. Poza tym w dzisiejszych czasach część prac wykonywana jest za pomocą specjalistycznych maszyn, które nie tylko zwiększają jakość wykonania, ale również czas w jakim zostaną wykonane. Weźmy chociażby takie agregaty do wylewania posadzek, zwane zwyczajowo mixokretami. Zalanie posadzek takim sprzętem to zazwyczaj jeden dzień. Gdybyśmy mieli to robić ręcznie zapewne tygodnia by nam zabrakło na zalanie całej powierzchni. Nie wspominając już o piętrach, na które beton trzeba by było wrzucić samemu. Zakup takiego urządzenia to niestety duży koszt stąd też przeciętni budowlańcy nie inwestują w takie rozwiązania. Jeśli zatem wykonawca proponuje nam tą metodę, możemy przyjąć, że inwestuje w siebie i posiada specjalistyczne zaplecze. To może być równoznaczne z tym, że podchodzi to swojej pracy poważnie.

Oczywiście nie jest to reguła, gdyż zakup maszyn to tylko kwestia budżetu i tak naprawdę każdy kto posiada większy kapitał na start może sobie go zakupić. Logicznie jednak myśląc tylko nierozsądny przedsiębiorca zakupuje sprzęt, który później nie zostanie odpowiednio wykorzystany. Pamiętajmy również, że dobry fachowiec to taki, który wyspecjalizował się w swojej dziedzinie. Jeśli ktoś nam proponuje, że jest w stanie wykonać wykończenie całego domu łącznie z hydrauliką i elektryką to proponowałbym głęboko się zastanowić nad taką ofertą. Nie twierdzę, że jest to niemożliwe, ale zazwyczaj jego wiedza odnośnie innych elementów wykończenia jest po prostu pobieżna. Najbezpieczniej jest zatrudnić dekarza do dachu, elektryka to rozprowadzenia instalacji czy też tynkarzy do położenia tynków. To czy swoją pracę będą wykonywać specjalistycznymi narzędziami, agregatami itp. można zostawić indywidualnej ocenie inwestora. Pamiętajmy tylko, żeby przed zamówieniem usługi przeprowadzić prosty wywiad z zainteresowaną firmą odnośnie metod i narzędzi jakimi przeprowadzają swoje realizacje.

 

Artykuł przygotowała firma
Budmar MB oferująca firmowy sprzęt budowlany w bardzo atrakcyjnej cenie

Polecane artykuły

Dodaj komentarz